- Można się dowiedzieć, jak pszczoły robią miód, jak obliczyć prawdopodobieństwo trafienia szóstki w Lotto – wymienia dla Radia ESKA Justyna Jaskulska z Centrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego.
To tylko niewielka część atrakcji, jakie przygotowały dla gości małopolskie instytucje naukowe. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak na niektóre, ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
Więcej szczegółów można odnaleźć na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl.
Do Małopolski Noc Naukowców zawita po raz piąty. Poza Krakowem, odbędzie się również w Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach. W sumie aż 12 instytucji pokaże postronnym widzom, jak działają na co dzień i czym się zajmują.
Oficjalnie Noc Naukowców rozpocznie się o 18 w Kinie Kijów. Później Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica wpuści widzów do Laboratorium Wysokich Napięć, gdzie pokażą, jak powstają pioruny. Na wydziale Energetyki i Paliw będzie można obejrzeć samochody elektryczne.
Krakowskie ASP zaprasza na warsztaty między innymi z dizajnu, tworzenia plakatów, czy wzornictwa. Ciekawy blok wykładów proponuje Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna. Hasło przewodnie to „List samobójcy”. Uniwersytet Jagielloński otwiera dla zwiedzających aż siedem bloków, między innymi Chemii, Astronomii i Botaniki.