Problemy ze snem są jedynymi z najczęściej zgłaszanych problemów przez ozdrowieńców. Dotyczą zarówno trudności z zasypianiem, jak i częstych wybudzeń nocnych. U wielu osób problemy te utrzymują się nawet do 6 miesięcy. Ich obecność należy poddać konsultacji z lekarzem rodzinnym. Pomocna może być również konsultacja neurologiczna lub psychiatryczna.
Część pacjentów, zwłaszcza po cięższym przebiegu COVID-19, skarży się na podwyższony poziom lęku i cierpi na stany depresyjne. W razie wystąpienia podobnego problemu, należy skontaktować się z psychologiem i/lub psychiatrą - zalecają naukowcy z Nauki przeciw Pandemii.
Może się też pojawić wysypka lub inne zmiany skórne i wypadanie włosów. W przypadku zaobserwowania tych objawów, należy się zgłosić do dermatologa, który oceni ich podłoże.
Wypadanie włosów to problem 25 proc. chorych o przebiegu long COVID-19. ozdrowieńcy włosy tracili nawet po pół roku po zakażeniu.
- Rzeczywiście mamy w tej chwili potwierdzone informacje, że pacjenci z long COVID, którzy stanowią 10 proc. wszystkich ozdrowieńców, czyli milion Polaków (mówi się, że w Polsce przechorowało łącznie 11-12 milionów Polaków) - ma objawy long COVID. W tej grupie miliona, według najnowszych danych, aż 25 proc. osób uskarża się na utratę włosów. Można powiedzieć, że to jest taki typowo dermatologiczny objaw post COVID – przyznaje w rozmowie z "ABC Zdrowie" prof. Krzysztof Filipiak, kardiolog i farmakolog kliniczny, autor pierwszego polskiego podręcznika o chorobie wywołanej SARS-CoV-2.