Nowy budynek dworca udostępniono podróżnym w maju 2012 roku. Dodatkowo PKP S.A., wsłuchując się w opinie podróżnych, wprowadziła rozwiązania, dzięki którym obiekt stał się jeszcze bardziej funkcjonalny. Zmienione zostały lokalizacje biletomatów, bankomatów i maszyn vendingowych oraz punktów związanych z obsługą podróżnych (informacja kolejowe, Nowe Biuro Dworca), dzięki czemu pasażerowie zyskali dodatkową przestrzeń. Powstała nowa poczekalnia. Na I piętrze jest 10 kas biletowych, 7 automatów z biletami kolejowymi i jeden z biletami komunikacji miejskiej. Jest pięć bankomatów i jeden wpłatomat. Na terenie dworca podróżni mogą korzystać też z darmowego WiFI. W działającym w Poznaniu Nowym Biurze Dworca można zasięgnąć wszelkich informacji dotyczących np. funkcjonowania obiektu, czy tego, jak zorganizować podróż osoby niepełnosprawnej. Obiekt jest monitorowany, a nad bezpieczeństwem podróżnych czuwa dodatkowo ochrona dworca. Dworzec wyposażono również w nowoczesny system informacji pasażerskiej. II piętro pełni funkcje handlowo – usługowe i gastronomiczne. Dodatkowe lokale usługowe są dostępne także na poziomie I.
Z myślą o wszystkich
Dworzec jest całkowicie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojawiło się tu m.in. specjalne okienko kasowe z obniżonym blatem, zainstalowano windy, w których można usłyszeć komunikaty głosowe. Są tablice z informacjami pisanymi w języku Braille'a. Do potrzeb osób niepełnosprawnych przystosowano toalety. W holu dworca, specjalne metalowe prowadnice na posadzkach ułatwiają osobom niewidomym i niedowidzącym samodzielne poruszanie się po budynku. Na terenie obiektu zainstalowano również pętlę indukcyjną.
Wyróżniony w konkursiePoznań Główny został uhonorowany dwoma wyróżnieniami w prestiżowym konkursie European Property Awards. Docenione zostały walory architektoniczne i estetyczne dworca. |
Dalsze plany
Obecnie PKP S.A. planuje kolejny etap inwestycji, który usprawni komunikację w obrębie stacji. Zagospodarowany ma zostać teren Międzytorza, na którym zlokalizowany jest dawny budynek dworca. PKP S.A. zamierza uruchomić tam m.in. funkcje związane z obsługą podróżnych.
Zmodernizowane wielkopolskie dworce
Dworzec we Wronkach
Gruntownie odnowione, nowoczesne, przyjazne dla podróżnych i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – tak wygląda coraz więcej dworców w Wielkopolsce. Odnowiony dworzec we Wronkach służy podróżnym już od półtora roku. Przebudowa przebiegała pod okiem konserwatora zabytków. Dworzec odzyskał historyczny wygląd, został również przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. Odnowiono toalety, usunięto bariery architektoniczne. Oprócz tego docieplono i odnowiono dach budynku. Remont przeszła klatka schodowa, pojawiły się nowe okna i drzwi oraz miejsca parkingowe przed dworcem.
Zmodernizowane i funkcjonalne
Dworce w Kępnie i Jarocinie również są zabytkami. Ich remont, jak wielu innych zabytkowych dworców, wymagał dbałości o najmniejsze detale architektoniczne. Obiekty zostały przystosowane do potrzeb podróżnych mających trudności z poruszaniem się. Wprowadzono specjalne oznakowania dla osób niewidomych i niedowidzących. Odnowiono także przydworcowe place.
Kompleksowo zmodernizowany został również dworzec w Środzie Wielkopolskiej. Pasażerowie mają do dyspozycji poczekalnię, kasę oraz toalety, które wyposażono w przewijaki dla dzieci. Zlikwidowano bariery architektoniczne, a w posadzce zamontowano specjalne linie prowadzące, które ułatwiają osobom niewidzącym poruszanie się po obiekcie. Część budynku została zagospodarowana przez Urząd Miasta, który utworzył tu Miejski Ośrodek Kultury.
Od lewej: Dworzec w Środzie Wielkopolskiej, Dworzec w Rawiczu, Dworzec w Swarzędzu
Część powierzchni dla miasta
Zmodernizowano także dworzec w Kościanie. Odrestaurowano elewację oraz wnętrze budynku. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych, na dworcu zainstalowano monitoring oraz nowy system ostrzegania pożarowego. Uporządkowano również teren bezpośrednio przylegający do dworca - są nowe chodniki i stojak na rowery. Na terenie dworca znalazło się miejsce na automaty vendingowe (z napojami, kawą, herbatą, słodyczami). Część obiektu została wynajęta na cele publiczne. Mieści się tutaj komenda Straży Miejskiej, Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości oraz Centrum Wspierania Turystyki. Dworzec dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykonano między innymi pochylnię i ścieżkę dotykową prowadzącą do kas, toalet oraz wyjścia na perony. Odnowiony i unowocześniony został dworzec w Rawiczu. Odremontowano elewację, klatkę schodową, korytarze i dach.
Wymienione zostały drzwi i okna, wzmocniono konstrukcję budynku, przebudowano pomieszczenia w tym poczekalnię, kasy biletowe i toalety. Nowy wygląd zyskał plac przed dworcem. Naprawiono nawierzchnię i poszerzono chodnik od strony wschodniej przy elewacji frontowej. Zachowana została zatoczka dla taksówek oraz miejsca krótkiego postoju. Przygotowano 10 miejsc parkingowych dla użytkowników dworca oraz cztery dodatkowe miejsca, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych. Część powierzchni obiektu PKP S.A. udostępniła Starostwu Powiatowemu w Rawiczu.
Wygodny i bezpieczny
Również dworzec w Swarzędzu przeszedł gruntowną modernizację. Remont był nadzorowany przez konserwatora zabytków. Zachowane zostały zabytkowe elementy, m.in. stolarka drewniana w dawnej poczekalni oraz drewniane balustrady na klatce schodowej. Dworzec zyskał nową, ładną i funkcjonalną poczekalnię, przebudowano kasy, zainstalowano nowe oświetlenie.
Usunięto wszystkie bariery architektoniczne. Przebudowano nagłośnienie oraz system monitoringu. Wymiana instalacji elektrycznej i C.O. pozwoliła na zmniejszenie kosztów utrzymania dworca oraz zminimalizowanie negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Strefa obsługi podróżnych, która dotąd znajdowała się w centralnej części budynku, została przeniesiona do wschodniej części dworca.
Wejście do nowej poczekalni z kasą i toaletami usytuowane zostało niedaleko przejścia podziemnego prowadzącego na perony. Dawne pomieszczenia, które wykorzystywane były dotąd do obsługi podróżnych zostały zagospodarowane przez Urząd Miasta. Powstało tu Swarzędzkie Centrum Ratownictwa. Swą siedzibę ma tu teraz także Straż Miejska, Straż Pożarna oraz Pogotowie Ratunkowe.
Przestronny i komfortowy dworzec Bydgoszcz Główna
Bydgoszczanie niecierpliwie czekają na nowy dworzec. W miejscu starego, wyburzonego budynku powstaje nowoczesny, pięciokondygnacyjny obiekt ze szklaną elewacją. Jedna z kondygnacji znajdzie się pod ziemią. Inwestycja ma zostać ukończona jeszcze w tym roku. Nowy dworzec Bydgoszcz Główna będzie bardziej przestronny, komfortowy i w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2015 roku.
Przystosowany dla niepełnosprawnych
Nowy dworzec będzie większy od poprzedniego. Liczby robią wrażenie -wysokość od poziomu parteru to 24,96 m. Powierzchnia zabudowy budynku głównego dworca to ponad 2177 m², powierzchnia starego obiektu wynosiła tylko 1347m². Już sama poczekalnia zajmie przestrzeń aż 224 m². Budynek będzie całkowicie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na peronach i w budynkach zastosowane zostaną pętle indukcyjne dla osób niesłyszących. To rozwiązanie umożliwi odsłuchanie komunikatów na dworcu przez osoby niedosłyszące, posiadające aparat słuchowy.
Inteligentny dworzec
W budynku dworca zostanie zainstalowany także BMS (Building Managment System), czyli inteligentny system zarządzania. Monitoruje on prace urządzeń i systemów, informuje o awariach. Sprawia, że całym budynkiem można zarządzać z jednego pomieszczenia. Łączna wartość inwestycji to ok. 197 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej o wysokości około 120 mln zł. Pasażerowie zatrzymujący się w Bydgoszczy będą mogli kupić tu wszystko, co przydatne w podróży. Na terenie dworca będą dostępne, między innymi: sklepik spożywczy, księgarnia, salonik prasowy, bistro, kawiarnia, a także apteka, drogeria, kwiaciarnia i sklep GSM. Na dwóch poziomach galerii dworca znajdzie się ok. 1600 m² powierzchni biurowej.
Prace w toku
W głównym budynku dworca zakończono już prace przy konstrukcji obiektu. Obecnie powstaje nowa elewacja, we wnętrzach trwają natomiast prace wykończeniowe i instalacyjne. Na poziomach -1 i 0 położono już większość posadzek granitowych, trwa także montaż witryn w lokalach usługowych oraz prace przy wykończeniu pomieszczeń kasowych. Główne roboty budowlane w budynku międzyperonowym zostały zakończone. Pasażerowie korzystają już z wyremontowanych peronów 2, 4 i 4a. Nadal trwają prace przy przebudowie peronu 1, 3 i 3a oraz montaż ostatnich elementów wiat peronowych.
Odnowiony dworzec w Zielonej Górze
Remont dworca w Zielonej Górze zakończył się w 2012. Dzięki przeprowadzonym pracom budynek stał się znacznie bardziej funkcjonalny i przyjazny podróżnym. Na odnowionym dworcu w Zielonej Górze pasażerowie mają do dyspozycji 4 kasy i skrytki bagażowe. Mogą również skorzystać z saloniku prasowego, automatów vendingowych i apteki. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się.
W budynku znajduje się między innymi specjalna ścieżka dla osób niewidomych i niedowidzących. Do potrzeb osób niepełnosprawnych przystosowano również toalety. Remont dworca w Zielonej Górze zakończył się w 2012. Dzięki przeprowadzonym pracom budynek stał się znacznie bardziej funkcjonalny i przyjazny podróżnym.
Dwupoziomowa stacja w Kostrzynie nad Odrą
Dworzec kolejowy w Kostrzynie nad Odrą wyróżnia się tym, że ma dwa poziomy. Są tylko dwa takie dworce w Polsce. Jesienią ubiegłego roku zakończyła się modernizacja obiektu. Dzięki inwestycji dworzec odzyskał historyczny wygląd z drugiej połowy XIX wieku.
Gruntownie zmodernizowano wnętrze obiektu. W odnowionym budynku, poza funkcjami związanymi z obsługą podróżnych, pasażerowie mają także do dyspozycji salonik prasowy, kantor i lokal gastronomiczny. W ramach modernizacji odnowiono dach, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową oraz instalacje. Odrestaurowano także zabytkową elewację wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi.
Dworzec został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowano windę, dostosowano także toalety. Jedno z okienek kasowych zostało przystosowane do obsługi osób poruszających się na wózkach. Pojawiły się nowe systemy informacji głosowej i wizualnej. Z myślą o bezpieczeństwie podróżnych zainstalowano monitoring.