Nowości z regionu. Spędź urlop na Mazowszu!

i

Autor: Materiały Prasowe

Nowości z regionu. Spędź urlop na Mazowszu!

2020-07-24 0:00

Mazowsze to region bardzo różnorodny i ciekawy. Odnajdą się tu i dzieci, i ludzie młodzi, jak i potrzebujący wypoczynku w spokoju seniorzy. Turyści znajdą tu czyste powietrze, lasy, pola, łąki, jeziora i rzeki, plaże i kąpieliska, liczne ścieżki piesze i rowerowe.

Dla rodzin z dziećmi

Rodziny z dziećmi mogą odwiedzić Farmę Iluzji w Mościskach, park wodny Suntago w Mszczonowie, Bajkę w Błoniu, Julinek czy skanseny w Sierpcu i Radomiu. Wybrać się w podróż zabytkową kolejką wąskotorową w Sochaczewie czy w rejs szkutą po Wiśle i odwiedzić osadę Olendrów w skansenie w Wiączeminie Polskim.

Dla aktywnych

Amatorzy aktywnego wypoczynku mają tu do dyspozycji setki kilometrów szlaków rowerowych. Mogą przemierzać na dwóch kółkach Kampinoski Park Narodowy, żeglować po Zalewie Zegrzyńskim, wziąć udział w spływach kajakowych Pilicą, Bugiem, Narwią, urokliwym Liwcem czy Świdrem. Miłośników fortyfikacji i obiektów wojskowych na pewno zainteresuje Twierdza Modlin, Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, Zamek Zbrojownia w Liwie czy zamki w Pułtusku, Iłży i Szydłowcu.

– Nie trzeba daleko jechać, by odpocząć. Można wypocząć bisko domu, na Mazowszu. Warto zapoznać się z ofertą turystyczną Mazowsza i spędzić urlop lub chociaż weekend w regionie tak ciekawym, bogatym w atrakcje i otwartym. Jest tu wiele miejsc, gdzie można wypocząć i dobrze zjeść oraz mnóstwo zabytków do zwiedzania – zachęca wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Na jeden dzień

Mazowsze to dobre miejsce na jednodniowy wypad, weekendowy, jak i dłuższy wypoczynek. Można się wybrać na wycieczkę rowerową jednym z mazowieckich szlaków lub zdecydować się na zwiedzanie któregoś z miast. Pospacerować po Warszawie i odwiedzić muzea stolicy lub wybrać się do Płocka – jednego z najstarszych miast w Polsce. Warto zajrzeć do Pułtuska, który dzięki licznym kanałom połączonym z Narwią nazywany jest Wenecją Mazowsza, odwiedzić Radom lub Żyrardów. Koniecznie trzeba zwiedzić Twierdzę Modlin, skansen w Sierpcu lub Radomiu, odwiedzić zamki w Liwie i Ciechanowie.

Na weekend

Na weekend można wybrać jedną z tras z przewodnika „Mazowsze w 48 godzin”. Trasa północna to wypoczynek nad Jeziorem Zegrzyńskim, zwiedzanie Pułtuska, Kurpi, Mławy, Zamku Książąt Mazowieckich i Twierdzy Modlin. Trasa Wschodnia wiedzie z Sulejówka, przez Zamek i Muzeum Zbrojownię w Liwie, rynek w Węgrowie, Sokołów Podlaski, Siedlce i dwór szlachecki w Mościbrodach. Trasa południowa obejmuje przemysłowy Żyrardów – nieodkrytą perłę Mazowsza, termy w Mszczonowie, skanseny w Radomiu i Sierpcu oraz zamek w Czersku. Trasa zachodnia związana jest z Chopinem i miejscami, w których przebywał. Obejmuje również Kampinoski Park Narodowy i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Na dłuższy urlop

Na Mazowszu warto spędzić także dłuższy urlop. Na gości czeka tu wiele miejsc, gdzie mogą przenocować oraz aktywnie lub w ciszy i spokoju spędzić czas. Można zatrzymać się w luksusowym hotelu ze spa lub w małym pensjonacie, w gospodarstwie agroturystycznym przy lesie, nad rzeką lub jeziorem, rozkoszując się ciszą i czystym powietrzem. Skosztować niepowtarzalnych smaków regionalnych potraw, spędzać dni na spacerach, rowerach, nad wodą i na leżakach, a wieczory przy grillu lub ognisku.

WYPOCZNIJ Z GŁOWĄ NAD WODĄ

Lato to czas wakacji, a zatem idealny moment na regenerację i relaks. Słoneczna pogoda sprawia, że dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu, najczęściej nad wodą. Warto jednak pamiętać, by z uwagi na bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych ochłody szukać w bezpiecznych akwenach i unikać miejsc oznaczonych tzw. czarnymi punktami wodnymi. Na Mazowszu jest ich już 123, w tym 32 w Warszawie i okolicach. To efekt akcji prowadzonej od 2009 r. przez samorząd województwa mazowieckiego oraz mazowiecką policję.

– Lato w pełni, a zatem okazji do wypoczynku nad wodą coraz więcej. Niestety nie wszyscy w poszukiwaniu kąpieliska kierują się zdrowym rozsądkiem. Nadal dużą popularnością cieszą się niestrzeżone zbiorniki wodne, gdzie dochodzi do największej liczby utonięć. W tym roku utonęły już 24 osoby, w tym 4 od początku wakacji. Dlatego też wspólnie z mazowiecką policją oznaczamy te najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami. Chcemy w ten sposób uzmysłowić mieszkańcom regionu, że kąpiel w niestrzeżonym miejscu może okazać się tragiczna w skutkach – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Statystki mówią same za siebie. W ubiegłym roku na Mazowszu utonęło w sumie 57 osób. Najczęstszą przyczyną tragedii jest lekkomyślność, alkohol oraz kąpiele w niedozwolonych i niestrzeżonych miejscach. Dużym problemem jest też nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oznakowane czarnym punktem miejsca oznaczają absolutny zakaz kąpieli, bo to właśnie tu dochodzi do utonięć. Największe niebezpieczeństwo stwarzają zawirowania wodne i kształt dna

Dzięki wspólnej akcji samorządu województwa mazowieckiego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu oraz Komendy Stołecznej Policji w Warszawie co roku na wodnej mapie Mazowsza pojawiają się miejsca szczególnie niebezpieczne, w których dochodzi do największej liczby wypadków. W tym roku na terenie Mazowsza pojawi się 8 nowych czarnych punktów wodnych, z których dwa staną na żwirowni w Sokołowie (pow. pruszkowski). W sumie w całym województwie oznakowane będą 123 miejsca.

Forma tablic jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika – czytelność. Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym miejscu. Środki na ich wyprodukowanie zapewnił samorząd województwa mazowieckiego. Natomiast miejsca, w których zostaną ustawione, wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji.

CZARNE PUNKTY” W WARSZAWIE I OKOLICACH:

  • plaża po lewej stronie (522 km rzeki) w Sadach (pow. nowodworski)
  • miejsce przy moście (552 km rzeki) w Nowym Dworze Mazowieckim
  • zbiornik wodny przy Al. Brzóz „Górki Szymona” w Zalesiu Górnym (pow. piaseczyński)
  • stawy w m. Moszna (pow. pruszkowski)
  • żwirownia przy ul. Żwirowej w m. Sokołów (pow. pruszkowski) – 2 punkty
  • plaża nad Wisłą przy ul. Sitowie i ul. Rychnowskiego w Warszawie (500 km rzeki)
  • plaża nad Wisłą przy ul. Romantycznej w Warszawie (501 km rzeki)
  • plaża „Poniatówka” po prawej stronie przy moście Poniatowskiego w Warszawie (512 km rzeki)
  • plaża „Rusałka” w Warszawie (515 km rzeki)
  • Jezioro Balaton przy ul. Abrahama/Nasypowa w Warszawie
  • Jeziorko Czerniakowskie przy ul. Kąpielowej w Warszawie
  • Jezioro Gocławskie, ul. Stanów Zjednoczonych w Warszawie
  • Jezioro Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim od ul. Grochowskiej w Warszawie
  • Jezioro Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim od Al. Zielenieckiej w Warszawie
  • Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Bielskiej w Warszawie
  • Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Dickensa – od strony pętli MZA w Warszawie
  • Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Usypiskowej 17 w Warszawie
  • Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Włodarzewskiej – od strony kościoła w Warszawie
  • Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Włodarzewskiej – przy pomoście w Warszawie
  • Glinianki Sznajdera, ul. Połczyńska w Warszawie
  • Kąpielisko przy ul. ks. Szulczyka/Napoleona Bonaparte (osiedle Aleksandrów) w Warszawie
  • Plaża nad Wisłą na wysokości klubu „Spójnia”, Wybrzeże Gdyńskie 2 w Warszawie
  • Staw Cietrzewia od ul. Cietrzewia w Warszawie
  • Staw Cietrzewia od ul. Dukatowej w Warszawie
  • Staw Cietrzewia od ul. Konewki w Warszawie
  • Staw Cietrzewia od ul. Zbocza Pana Tadeusza w Warszawie
  • zbiornik wodny przy ul. Dudziarskiej w Warszawie
  • glinki przy ul. Lesznowolskie w Błoniu (pow. warszawski zachodni)
  • Jezioro Kiełpińskie w Kiepłinie (pow. warszawski zachodni)
  • staw „Kruczek” w Markach (pow. wołomiński)
  • kąpielisko „Glinianki” w Zielonce (pow. wołomiński)
Mazowsze Logo

i

Autor: Materiały Prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają