Inwestycję "modelowego osiedla" mieszkaniowego usytuowano w zachodniej części miasta, w pobliżu Stadionu Miejskiego, na południe od ulicy Kosmonautów.
Architektura dla wymagających
Inspiracją dla inwestycji była wystawa WuWa z 1929 roku. Zadanie zaprojektowania "modelowego osiedla" powierzono najlepszym wrocławskim architektom. Twórcom przedsięwzięcia chodziło bowiem o to, by stworzyć nowoczesne osiedle mieszkaniowe, ale niepozbawione "duszy". Nowe Żerniki prezentowane są jako inwestycja, która jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Wrocławia, będzie "ułatwiać budowanie więzi społecznych" i sprosta wyśrubowanym normom budownictwa ekologicznego. I najważniejsze - osiedle to promowane jest jako architektoniczna wizytówka Wrocławia - Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Nowe Żerniki mają być nie tylko estetyczne i dobrze zaprojektowane, ale też stworzyć wygodne warunki do życia swoim mieszkańcom. Na terenie osiedla planowane są szkoła, przedszkole, dom seniora, a także dom kultury ulokowany w przebudowanym schronie.
Wszystko, co potrzebne
Nie zapomniano również o zieleni - głównymi osiami osiedla mają być zadrzewione aleje. Pośród nich zostaną utworzone punkty handlwe i usługowe. Znalazło się również miejsce dla obiektów rekreacyjnych - boisk, kortów i placów zabaw. Planowane jest też wzniesienie kościoła. Ale Nowe Żerniki to przede wszystkim nowe mieszkania. Powstaną zarówno duże budynki wielorodzinne, kameralne (mieszczące kilka mieszkań), a także domy jednorodzinne - zarówno szeregowe, jak i wolno stojące. Do projektu zaproszono wielu deweloperów, małe spółdzielnie, kooperatywy oraz inwestorów indywidualnych. Pierwszy etap inwestycji (10 ha oraz część infrastruktury drogowej) ma zostać zrealizowany jeszcze w tym roku.