OBALAMY MITY na temat HIV - to nie choroba GEJÓW. Czego nie wiesz o HIV i AIDS?

2012-11-29 14:32

Choć większość z nas setki razy słyszała z mediów o wirusie HIV, najczęściej reakcja jest jedna: nas to nie dotyczy. Utarło się, że HIV mają tylko narkomani i homoseksualni mężczyźni. Tymczasem lekarze biją na alarm - połowa osób zarażonych wirusem, wcale o tym nie wie. Jak można zarazić się wirusem, czy można się przed tym obronić, jakie są objawy choroby? Przeczytaj wszystko, co dziś wiemy o HIV.

Jak naukowo tłumaczy encyklopedia, HIV to "ludzki wirus nabytego niedoboru odporności wywołujący AIDS". Jest tym groźniejszy, że nawet przez 10 lat od zakażenia może nie dawać żadnych objawów. A czas jest bardzo istotny, bo nosiciel przyjmujący leki ma szanse na całkowite wyzdrowienie. Przy obecnym stanie medycyny, nawet chory z objawami ma szanse na długie życie - musi tylko wiedzieć, że jest zakażony. I tu, według lekarzy, pojawia się największy problem. Statystyki są naprawdę przerażające, bo okazuje się, że połowa nosicieli wirusa nie jest świadoma zakażenia.

Powodem jest przede wszystkim istniejący od lat stereotypowy profil nosiciela HIV. Utarło się przekonaie, że wirusa przenoszą głównie narkomani dożylnie wstrzykujący używki, mężczyzni chorzy na hemofilię i homoseksualni. To częściowo mit, fałszujący rzeczywistość. HIV może zakażać ludzi niezależnie od wieku, płci, wykształcenia, zawodu. Okazuje się, że na całym świecie coraz więcej nosicieli to kobiety.

Jak ustrzec się HIV?

Wirus przenosi się tylko 3 drogami. Pierwsza możliwość to zakażenie przez krew. Musi jednak dojść do kontaktu krew – krew. W początkach epidemii HIV/AIDS zakażenie przenoszone było poprzez transfuzje krwi. Dziś jest to już zabieg dużo bardziej bezpieczny. Warto podkreślić, że w krajach rozwiniętych, w tym w Polsce, nie można zakazić się HIV podczas oddawania krwi. W sytuacji, kiedy zakażona krew ma kontakt ze skórą, która nie jest skaleczona wystarczyć  umyć to miejsce wodą i mydłem - niszczą one wirusa.

Drugi sposób przenoszenia wirusa, to kontakty seksualne. Pierwsze przypadki AIDS opisano u mężczyzn homoseksualnych. Jednak w ostatnich latach na całym świecie, także w Polsce, coraz więcej zakażeń HIV przenoszonych jest poprzez kontakty heteroseksualne. Co ważne, zakażenie HIV przenosi się łatwiej w kontaktach seksualnych z mężczyzn na kobiety.

Narażone na zakażenie wirusem są też nienarodzone dzieci, których matka jest nosicielką. Najczęściej dochodzi do tego przed lub w czasie porodu. Rzadziej zdarza się to w czasie ciąży, sporadyczne są przypadki przeniesienia choroby w skutek karmienia piersią.

Jak sprawdzić, czy jesteśmy nosicielami HIV?

Sposób jest bardzo prosty - wystarczy badanie krwi. Trwa 15 minut, nie boli i - co ważne jest całkowicie bezpieczne.
Badanie można wykonać w ponad 30 poradniach w całym kraju. Wszędzie jest bezpłatne. Najpierw krótka dobrowolna ankieta. Lekarz lub psycholog zadaje pytania, które nakreślają obraz badanej osoby, żeby ustalić moment ewentualnego zakażenia. Potem od pacjenta pobierana jest krew. Wszystko odbywa się anonimowo. Wyniki badania można odebrać już po Po 24 godzinach.

Każda osoba, która dowiaduje się, że jest nosicielem HIV bez kolejek trafia do centrów, które zajmują się prowadzeniem osób zarażonych. Leczenie jest darmowe.

Obalamy mity o HIV

Wiele osób zakażonych HIV w obawie przed napiętnowaniem przez otoczenie boi się przyznać do nosicielstwa. Najczęściej takie nastawienie społeczeństwa wynika po prostu z braku wiedzy o sposobach przenoszenia choroby.
Warto więć pamiętać, że nie można zakazić się HIV w inny sposób, niż opisanymi wyżej trzema drogami. Zakaźne w żadnym stopniu nie są: łzy, pot, ślina, mocz czy kał. Chyba, że zawierają widoczną gołym okiem krew, ale wówczas to ona jest zakaźna.
Nie ma ryzyka zakażenia podczas mieszkania pod jednym dachem z nosicielem, poprzez używanie wspólnych sztućców, szklanek, talerzy, korzystanie ze wspólnej łazienki czy pływając w tym samym basenie.

Statystyki na temat AIDS

Z najnowszego raportu UNAIDS w 2011 r. HIV zakaziło się około 2,5 miliona osób, a liczbę nosicieli na całym świecie szacuje się obecnie na 34 miliony. W Polsce statystycznieo swoim zakażeniu dowiadują się trzy osoby dziennie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają