Pasztet z królika
W naszej kuchni jest wciąż niedoceniane, a szkoda, bo królicze mięso ma dużą wartość odżywczą, jest łatwo strawne, białe, chude i delikatne. Oto jeden ze smacznych i prostych przepisów na pasztet z królika.
Składniki:
1 tusza z królika
30 dag boczku
30 dag wątróbki wieprzowej
1 cebula, 2 jaja, 2 kajzerki
przyprawy do smaku (w tym gałka muszkatołowa)
Sposób przygotowania:
Tuszkę umyć, podzielić na mniejsze części. Dodać boczek, pokrojoną cebulę, podlać niewielką ilością wody i dusić pod przykryciem do miękkości. Z tym że pod koniec duszenia dodać pokrojoną na kawałki wątróbkę. Potem mięso wyjąć, oddzielić od kości i pozostawić do wystudzenia. Natomiast do sosu dodać kajzerki i też pozostawić do wystudzenia. Mięso razem z masą przepuścić 2-3 razy przez maszynkę. Wyrobić z jajami i przyprawami. Włożyć do pieca i piec, aż się zrumieni.
Koszt ok. 35 zł
Pyszne placki ziemniaczane
przepis pana Franciszkak Biłko z Tychów
Składniki:
kilogram ziemniaków
l 2 łyżki mąki
łyżka mąki ziemniaczanej
łyżka grysiku błyskawicznego
kostka bulionu warzywnego
2 ząbki czosnku
mała cebula
jedno jajko
olej do smażenia
Sposób przygotowania:
Ziemniaki, cebulę i czosnek zetrzeć. Kostkę bulionową rozpuścić w małej ilości wrzącej wody i ostudzić. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Smażyć placki na rozgrzanym oleju.
Koszt ok. 5 zł
Śledzie w zalewie
przepis pani Krystyny Puzi z Brzeska
Składniki:
2 słoiki płatów śledziowych
pół słoika majonezu
pół opakowania dużej śmietany
3 średnie cebule
2 łyżki cukru
Sposób przygotowania:
Śledzie odcedzić z zalewy octowej i pokroić na paski szerokości 2 cm. Cebulę posiekać na drobne krążki, posypać cukrem i odstawić pod przykryciem na 2 godziny. Majonez wymieszać ze śmietaną. Układać warstwami odciśniętą cebulę, śledzie i majonez ze śmietaną. Wierzch udekorować drobno posiekanymi marchewkami wyjętymi z zalewy.
Koszt ok. 18 zł
Sernik na zimno z owocami
przepis pani Iwony Jankowskiej z Łomży
Składniki:
25 dag owoców
50 dag sera twarogowego
paczka biszkoptów
15 dag cukru - może być puder
3 galaretki - dwie jasne i jedna truskawkowa
Sposób przygotowania:
Ser mielimy i ucieramy z cukrem. Do sera dodajemy jasne galaretki przygotowane na jedną porcję wody. Tortownicę wykładamy biszkoptami i wlewamy do niej masę serową. Wstawiamy na trzy godziny do lodówki. Owoce kroimy na cząstki i układamy je na wierzchu schłodzonego sernika, a następnie zalewamy tężejącą truskawkową galaretką.
Koszt ok. 13 zł