Autorem diety niełączenia jest William Hay.
Podzielił żywność na trzy grupy:
- białkową (np. drób, jaja, ryby, mleko, gotowane mięso, sery)
- węglowodanową (np. makarony, ryż, kasza, pieczywo, suszone owoce)
- neutralną (np. warzywa, jogurty, kefiry, sery - te zawierające powyżej 50% tłuszczu, orzechy, śmietana, wędzone ryby).
Stosując tę dietę powinniśmy unikać łączenia w jednym daniu węglowodanów z białkami. Ważne jest, aby ograniczyć dzienną dawkę kalorii do 1000.
Kto może stosować dietę niełączenia
Dieta polecana jest szczególnie osobom mającym problemy z nadciśnieniem i chorobami serca. Nie należy jej jednak stosować dłużej niż 3 tygodnie bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.
Plusy i minusy
Dieta niełączenia poprawia przemianę materii, polepsza samopoczucie i jest bogata w witaminy i minerały. Jednak dla osób prowadzących aktywny tryb życia może być zbyt rygorystyczna, przez ograniczenie kalorii do 1000.
Patrz też: JAK SCHUDNĄĆ PO ŚWIĘTACH BOŻEGO NARODZENIA
Co jeść, a czego unikać
Wskazane w diecie niełączenia są płatki owsiane, razowy chleb, nasiona, kiełki, karczochy i słodkie owoce. Zakazane natomiast są cukier, sól, mocna herbata i kawa, napoje gazowane, czerwone mięso, pikantne smażone dania i czekolada w każdej postaci.
Należy pamiętać, aby w ciągu dnia jeść jeden posiłek złożony z węglowodanów i produktów neutralnych oraz jeden złożony z białek i produktów neutralnych. Trzecim posiłkiem powinny być warzywa lub owoce. Pijemy dużo wody, jemy mało a często.
Przykładowe menu:
Śniadanie: duża kiść winogron.
Obiad: makaron w sosie: z czosnku, oliwy z oliwek, orzeszków ziemnych i bazylii.
Kolacja: pieczona pierś z kurczaka, gotowane brokuły skropione oliwą z oliwek.