Cała Polska oddaje hołd Parze Prezydenckiej. Tysiące ludzi na placu Piłsudskiego (ZDJĘCIA)

2010-04-17 14:23

To największa uroczystość żałobna w dziejach Warszawy. Na pl. Piłsudskiego milion ludzi opłakuje ofiary katastrofy w Smoleńsku. - Z drżeniem serca odczytujemy każde z 96 nazwisk, z drżeniem serca wpatrujemy się w fotografie - mówił Bronisław Komorowski. Na miejscu są krewni prezydenta: córka Marta i brat Jarosław, premier Tusk, Radosław Sikorski oraz przedstawiciele parlamentu i duchowni.

Do stolicy przyjechali żałobnicy z całej Polski. Poza rodzinami ofiar, przedstawicielami administracji państwowej i miasta w sobotniej ceremonii uczestniczyć będzie także kilkadziesiąt zagranicznych delegacji.

Dla bliskich zmarłych i dla gości specjalnych przygotowany został sektor naprzeciwko ołtarza, który stanie wzdłuż jezdni przy Krzyżu Papieskim. Tuż przy nim ustawione zostały fotografie z wizerunkami zmarłych w smoleńskiej katastrofie.

Przeczytaj koniecznie: Pogrzeb pary prezydenckiej: Kraków zamieni się w twierdzę

Po prawej i lewej stronie ołtarza zasiadają oficjalni goście. Na resztę żałobników czekać będą dwa sektory w sąsiedztwie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz dwa w Ogrodzie Saskim, ciągnące się do ul. Marszałkowskiej. Wstępu nie ograniczają żadne bramki.


Osoby, którym nie udało się stanąć dostatecznie blisko, mogą śledzić przebieg uroczystości na jednym z pięciu telebimów, które stanęły m.in. przy hotelu Victoria i fontannie w Ogrodzie Saskim.

Zorganizowane zostały też dwa punkty z sanitariatami. Działają dwa szpitale polowe i punkt pomocy medycznej. Żałobnikom będzie rozdawana woda.

*******

Pamiętaj, aby uniknąć tłumów, dobrze wyruszyć tam już w okolicach godz. 9. Jeszcze godzinę po uroczystościach na placu, będzie ciężko stamtąd wyjść. Ubierzcie się ciepło, gdyż w nocy temperatura będzie bliska 0 stopni!

Program uroczystości żałobnych

12.00 Państwowy ceremoniał pożegnania ofiar katastrofy
13.00 Uroczysta msza święta żałobna w intencji ofiar koncelebrowana przez Episkopat Polski
17.00 Trumny z ciałami Marii i Lecha Kaczyńskich zostaną przeniesione z Pałacu Prezydenckiego do archikatedry warszawskiej
18.00 Msza w archikatedrze w intencji Pary Prezydenckiej pod przewodnictwem arcybiskupa Kazimierza Nycza

Patrz też: Abp Tadeusz Gocłowski: Która rodzina byłaby przeciw pochówkowi na Wawelu

Jak się tam dostać?

Na czas uroczystości żałobnej centrum Warszawy będzie kompletnie zamknięte. Nie wjedziecie na ul. Emilii Plater przy Dworcu Centralnym oraz na ulice Szpitalną, Zgoda, Mazowiecką. Ulica Krucza będzie zamknięta od Al. Jerozolimskich w kierunku północnym. Nieprzejezdna będzie także ulica Marszałkowska, Świętokrzyska i Królewska. Marszałkowską nie będą kursować tramwaje, a autobusy zostaną wycofane z ruchu od południa. Nie liczcie też na dodatkowe parkingi.

Jeżeli więc na pl. Piłsudskiego chcecie się dostać z Dworca Centralnego, to po prostu idźcie pieszo.

Jeśli do centrum dotrzecie Trasą W-Z, to już przy al. Jana Pawła II i przy Wisłostradzie musicie zostawić samochód. Na Trasie W-Z od południa nie będą jeździć tramwaje. Wszelkie informacje o zmianach tras w komunikacji miejskiej znajdziecie na www.ztm.waw.pl. Tego dnia komunikacja w mieście będzie bezpłatna! Cały czas będzie kursować metro

Ubierz się ciepło

W sobotę szykuje się słoneczny, ale bardzo zimny poranek. Do godziny 11 temperatura powietrza nie przekroczy 5 stopni Celsjusza. Poczucie zimna spotęguje jeszcze delikatny wiatr z kierunku północno-zachodniego wiejący z prędkością 4 m/s.

W ciągu dnia będzie dominowało zachmurzenie duże z opadami, słupek rtęci nie przekroczy 10 kresek. Wiat zmieni kierunek na zachodni i północno-zachodni, a jego prędkość nieznacznie wzrośnie. Wieczorem będzie 12 stopni, ale wciąż wietrznie.

Co zabrać ze sobą

Weź ciepłe ubranie i zaopatrz się w płaszcz przeciwdeszczowy

Uważaj z parasolem, w tłumie łatwo zrobić nim krzywdę

Zaopatrz się w termos z ciepłą herbatą. Weź też wodę

Załóż wygodne obuwie, czeka cię sporo marszów po mieście

Weź ze sobą kanapki. W okolicy ciężko będzie kupić coś do jedzenia

Nie zabieraj ze sobą przedmiotów, które służby porządkowe mogą uznać za niebezpieczne - np. scyzoryków.

Złóż kondolencje:

KLIKNIJ: Poszukaj darmowych noclegów >>>


Zaoferuj nocleg przyjezdnym

Do stolicy zjeżdżają żałobnicy z całego kraju. Podczas sobotnich uroczystości w stolicy chcą oddać hołd tragicznie zmarłym w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W hotelach i pensjonatach zaczyna brakować miejsc. Dlatego wszyscy warszawiacy i krakowiacy, którzy mogą zaoferować nocleg żałobnikom, proszeni są o kontakt z fundacją Abcnet (tel. 507-843-887) oraz pod numerami telefonów: (22) 515-91-97, 515--91-99 w godz. 9-17.

Można również wypełnić nasz internetowy formularz - ogłoszenie zostanie natychmiast wyświetlone na stronie:

- Ja na pewno też pomogę żałobnikom. Przygotowałem dla nich pokój, w którym będą mogli przenocować - deklaruje Grzegorz Barański (22 l.) ze stołecznej Woli.

Na naszych stronach www.se.pl znajdziecie odpowiedni formularz, dzięki któremu będziecie mogli znaleźć miejsce noclegowe.

Masz wolne łóżko? Tu się zgłoś:

(22) 515-91-97
(22) 515-91-99

Fundacja Abcnet
tel. 507- 843-887

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają