Odpocznij na Mazowszu zdjęcie otwierające

i

Autor: Shutterstock

Odpocznij na Mazowszu

2022-05-31 0:05

Uroda dzikiej przyrody (Mazowsze ma aż 5 puszcz! – Biała, Zielona, Kampinoska, Kozienicka oraz Osiecka), rzeki warte kajakowych spływów, przepiękne starorzecza, bogactwo zabytków, długa i zawiła historia – to wszystko sprawia, że warto zwiedzić Mazowsze i spędzić tu urlop.

Na Mazowszu zwiedzisz średniowieczne zamki: w Liwie - dziś Muzeum-Zbrojownia, miejsce corocznych turniejów rycerskich, Ciechanowie - największy na Mazowszu, Gostyninie - położony nad jeziorem Zamek Książąt Mazowieckich, Czersku - ruiny XIV-wiecznego zamku i Szydłowcu - renesansowy zamek na wyspie, który mieści Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Tu usłyszysz, jak brzmi tarapata i jak wygląda suka.

Zwiedzając Mazowsze nie można pominąć Modlina. Jego strategiczne położenie w widłach 3 rzek – Wisły, Narwi i Wkry – docenił Napoleon w 1807 r. i rozkazał zbudować twierdzę. Jest ona - obok francuskiego Verdun – największą twierdzą świata!

Koniecznie trzeba odwiedzić Płock. Jego wizytówką jest Wzgórze Tumskie ze wspaniałym widokiem na Wisłę. Na nim góruje prawie 900-letnia katedra. Obok zobaczysz najstarszy murowany zamek na Mazowszu, a w Muzeum Archidiecezjalnym najstarszą zachowaną na ziemiach polskich koronę.

Warto odwiedzić skansen w Sierpcu. Zachowano tu 80 budynków pokazujących wieś mazowiecką z XIX i pocz. XX wieku. Wśród atrakcji ponad 200-letnia karczma „Pohulanka”. Tu kręcono m.in „Pana Tadeusza” i „Szwadron”.

XIX-wieczna osada fabryczna w Żyrardowie to wyjątkowy zabytek. Zachowała się tu cała dzielnica z charakterystycznymi domami z czerwonej cegły, drewnianymi komórkami i galeryjkami. Trwają starania o wpisanie jej na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Kaplice i kościoły nosiły nazwy pochodzące z Ewangelii, a ulice posypano ziemią sprowadzoną z Ziemi Świętej.

Siedlce to niedoceniane miasto. Tymczasem księżna Aleksandra Ogińska, cioteczna siostra ostatniego króla Polski, zostawiła tu po sobie m.in.: XVIII-wieczny pałac, park w stylu angielsko-chińskim, nazwany na jej cześć „Aleksandrią”, a także symbol miasta – ratusz, uznawany za najpiękniejszy w Polsce. W Muzeum Diecezjalnym zobaczymy jedyny obraz El Greco w Polsce: „Ekstaza Św. Franciszka”.

Co jest tu jeszcze ciekawego? Pułtuski najdłuższy rynek w Europie (dł. 400 m) z kamienicą, w której witał rok 1807 cesarz Napoleon. Żelazowa Wola Fryderyka Chopina i Opinogóra Zygmunta Krasińskiego. Góra Kalwaria - dawne centrum pątnicze Mazowsza. Konstancin-Jeziorna - uzdrowisko z pięknymi willami, parkiem i tężniami. Otwock – przepiękne drewniane domy tzw. Świdermajery. No i Warszawa…

Odpocznij na Mazowszu reklama

i

Autor: Materiały prasowe

Moda na Mazowsze

Śledź media społecznościowe Województwa Mazowieckiego (Facebook: Mazowsze serce Polski, Instagram: Moda na Mazowsze (@moda_na_mazowsze) oraz strony modanamazowsze.pl. Będą konkursy i nagrody!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki