Pracujesz, płacisz składki emerytalne, żeby mieć zabezpieczenie na starość, a tymczasem ZUS robi, co może, żeby twoja emerytura była niższa, niż ci się należy.
Tak ZUS okrada
Okazuje się, że ZUS dopisuje pieniądze do konta emerytalnego tylko tym, którzy przed 1999 rokiem pracowali co najmniej pół roku i jeden dzień. Jeśli pracowałeś krócej, np. pięć miesięcy, to tak, jakbyś w tym czasie w ogóle nie pracował. Twoje składki przepadają, a ZUS na twoim indywidualnym koncie zapisuje zero!
JAK NAPISAĆ ODWOŁANIE DO ZUS? >>>
Napisz pozew
Szacuje się, że składek emerytalnych nie naliczono co najmniej 4,5 mln Polaków. Dlatego każdy, kto pracował przed wejściem w życie reformy emerytalnej przez okres krótszy niż pół roku, powinien sprawdzić stan swego konta w ZUS. Jeśli okaże się, że Zakład nie zaliczył ci składek, złóż pozew do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych (za pośrednictwem oddziału ZUS-u, który wydał niekorzystną dla ciebie decyzję). Masz na to 30 dni od doręczenia odpisu decyzji.
Jeśli nie zdecydujesz się na drogę sądową, możesz poczekać na zmianę przepisów. Minister pracy Jolanta Fedak (51 l.) obiecuje, że zrobi wszystko, by jeszcze w tym roku weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach.
Przeczytaj koniecznie: Nałęcz o pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej: Tak - ze społecznych składek
- Mamy przygotowany projekt, który umożliwi uwzględnianie poszczególnych dni pracy przy wyliczaniu składek - zapewnia Bożena Diaby, rzecznik Ministerstwa Pracy. Zobaczymy, czy oszukańcze przepisy zostaną zmienione, a do tego czasu warto walczyć o swoje przed sądem.
Kogo to dotyczy
- osób, które pracowały przed 1999 r. krócej niż 6 miesięcy
Co musi być w odwołaniu
- nazwa sądu
- numer i data zaskarżanej decyzji
- twoje imię, nazwisko i adres zamieszkania
- określenie i zwięzłe uzasadnienie zarzutów
- żądanie zmiany, uchylenia w całości lub w części decyzji