W lipcu rząd zabrał opiekunom zasiłek wynoszący 520 zł miesięcznie. Według wyliczeń miało to przynieść nawet dwa miliardy złotych oszczędności. Politycy nie zauważyli, że to najsłabszym odbierają pieniądze na leki, jedzenie, opłacenie rachunków. Zabrano im także ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne. "Super Express" od miesięcy pisał o tej haniebnej decyzji władz! Rząd krytykował rzecznik praw obywatelskich, były pikiety i dramatyczne apele niepełnosprawnych.
W obronie opiekunów stanął Trybunał Konstytucyjny, który nakazał zmienić prawo. I w końcu minister pracy to zrobił. Jest projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zaległych zasiłków. Generalnie ma być przywrócone to, co było przed lipcem ubiegłego roku. Lidia Ochyra (54 l.), opiekująca się 80-letnią mamą, która jest po udarze, nie kryje radości. - Będę mogła spłacić długi. Właśnie zaciągnęłam kolejną pożyczkę u znajomych na pampersy dla mamy. Będę mogła wreszcie pójść z chorym sercem do kardiologa, kupię sobie leki, które odstawiłam, bo nie miałam pieniędzy na leczenie mamy - wylicza.
ZOBACZ: Sejm obniżył zasiłki chorobowe dla pracowników mundurowych
Ustawa trafiła do konsultacji społecznych i resortowych, które na wniosek ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza (33 l.) zostały skrócone do dwóch tygodni. Później zajmie się nią rząd i do końca miesiąca zostanie wysłana do parlamentu. Jeśli nie będzie opóźnień, to jeszcze w marcu prezydent może podpisać ustawę. Po dwóch tygodniach wejdzie ona w życie. Jeśli politycy się pospieszą, to jest szansa, że opiekunowie niepełnosprawnych pieniądze otrzymają przed świętami.
Tak zwrócą zasiłek
Zasiłek nie zostanie przyznany automatycznie.
W ciągu 14 dni od wejścia w życie ustawy wójt, burmistrz lub prezydent miasta poinformuje opiekuna o możliwości złożenia wniosku oraz o zasadach, na jakich można go otrzymać.
Wniosek o zasiłek należy złożyć nie później niż w ciągu 4 miesięcy.
Opiekun osoby niepełnosprawnej składa wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Przy ustalaniu prawa do zasiłku ośrodek pomocy społecznej przeprowadzi wywiad. Będzie on powtarzany co pół roku lub nawet częściej.