Ponad 2400 mandatów za niezakrywanie ust i nosa wystawili policjanci w ciągu pierwszego dnia ogólnopolskiego lockdownu, czyli w sobotę, 20 marca. Do sądu skierowano z kolei ponad 600 wniosków o ukaranie. Na tym nie koniec. Mundurowi sprawdzają nie tylko ludzi w maseczkach na ulicach. Policjanci skontrolowali również 7 tysięcy obiektów handlowych.
Jak widać, policjanci skończyli z pobłażliwym traktowaniem osób poruszających się w przestrzeni publicznej bez zasłoniętego nosa i usta. Komenda Główna Policji informuje, że będzie zdecydowanie egzekwować wprowadzone obostrzenia. Świadczy o tym liczba policjantów zaangażowanych w akcję. Ma ich być ponad 20 tysięcy!
PRZECZYTAJ TAKŻE: Znany profesor o szczepieniach. Te słowa dają do myślenia
Przypomnijmy, że od soboty, 20 marca, w całej Polsce obowiązują takie same obostrzenia, jak wcześniej w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, pomorskim i lubuskim, które były najbardziej dotknięte tzw. trzecią falą epidemii koronawirusa. Obecnie w całym kraju zamknięte zostaną sklepy w galeriach handlowych (z nielicznymi wyjątkami), instytucje kultury (muzea, kina, teatry), obiekty sportowe (np. baseny). Koniec także z podróżami. Hotele w całym kraju będą zamknięte. Z kolei nauka w klasach I-III wraca również do trybu zdalnego. Ograniczenia obowiązywać będą do 9 kwietnia.
Dopuszczono zwiedzanie lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury. Działać mogą także biblioteki. W pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki, przebywać jednocześnie będzie mogło nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy.
Możliwe są także zgromadzenia w kościołach, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, może znajdować się tam nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny.