Jednym słowem: budynek przychodni wcale nie jest dostępny. Dostępność oznacza, że każdy może korzystać z przestrzeni, produktów albo usług na równi z innymi.
Pani Anna dowiedziała się od swojej koleżanki, że może złożyć wniosek o zapewnienie dostępności. Postanowiła skorzystać ze swojego prawa. Wypełniła wniosek na specjalnym formularzu, który znalazła na stronie internetowej dostepnosc.pfron.org.pl. Podała w nim swoje imię i nazwisko oraz adres do korespondencji, bo chce, żeby przychodnia kontaktowała się z nią w tej sprawie listownie. We wniosku opisała też, na czym polega bariera, z którą musi się zmagać: nie ma windy, w związku z czym musi prosić o pomoc personel przychodni, aby wnosił ją po schodach na pierwsze piętro. Wskazała, że oczekuje budowy windy. Dodatkowo napisała, że toaleta dla osób niepełnosprawnych nie jest dostępna. Nie da się podjechać do umywalki, aby umyć ręce, a muszla jest zbyt wysoko, żeby się na nią dostać. Wniosek o zapewnienie dostępności złożyła w przychodni.
14 dni na odpowiedź
Pani Anna oczekiwała na odpowiedź z przychodni, jednak w ciągu kolejnych dwóch tygodni nie dostała żadnej wiadomości. Tymczasem przychodnia jest zobowiązana do zapewnienia dostępności wciągu 14 dni od złożenia wniosku. Odczekała jeszcze tydzień, by mieć pewność, że listonosz na pewno nie doręczy jej listu z przychodni. Odpowiedzi nadal nie było.
Pani Anna zadzwoniła na infolinię PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) pod numer 22 581 84 10 numer wewnętrzny 4, aby dowiedzieć się, co może dalej zrobić. Dowiedziała się, że ma prawo złożyć skargę na brak dostępności do Prezesa Zarządu PFRON. Może to zrobić w ciągu 30 dni od dnia, w którym placówce medycznej upłynął termin na zapewnienie dostępności. Pani Anna skorzystała ze wskazówek na stronie dostepnosc.pfron.org.pl i złożyła skargę, korzystając z platformy gov.pl. Do skargi dołączyła kopię wniosku o zapewnienie dostępności.
Prezes Zarządu PFRON niezwłocznie wszczął postępowanie skargowe i poprosił przychodnię o wyjaśnienia. Pani Anna także została poproszona o opisanie sytuacji. Obie strony mogły aktywnie uczestniczyć w postępowaniu i przedstawić swoje racje. Prezes Zarządu PFRON ustalił, że istnieje możliwość wybudowania windy i dostosowania toalety, jednak to wymaga czasu. Zaproponował stronom wzięcie udziału w mediacji. I pani Anna, i przedstawiciele przychodni się na to zgodzili.
Skuteczne mediacje
Dzięki mediacji strony doszły do porozumienia. Przychodnia zgodziła się zamontować windę i dostosować toaletę. Remont toalety ma się skończyć za trzy miesiące, jednak na montaż windy trzeba poczekać dwa lata. Pani Anna zgodziła się na takie warunki.
W wyniku skargi Prezes Zarządu PFRON nakazał przychodni dostosowanie toalety w terminie trzech miesięcy oraz wybudowanie windy w terminie dwóch lat od dnia wydania decyzji. Dzięki temu pani Anna będzie mogła komfortowo korzystać z przychodni w swojej okolicy.
UWAGA!
Jeżeli masz podobne trudności w korzystaniu z przychodni, szkoły, biblioteki albo instytucji kultury, również możesz to zmienić. Wejdź na stronę dostepnosc.pfron.org.pl, aby dowiedzieć się, jak złożyć wniosek i skorzystać z prawa do dostępności.