8 marca weszło w życie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uznające, że przepis umożliwiający ZUS odbieranie lub obniżanie wcześniej przyznanych rent i emerytur jest niezgodny z konstytucją. ZUS mógł to zrobić nawet w sytuacji, gdy decyzja została wydana na skutek błędu własnego urzędnika. Po ogłoszeniu wyroku Trybunału na szczęście nie jest to już możliwe.
Walcz o swoje
Jeśli jednak ZUS, jeszcze przed orzeczeniem Trybunału, odebrał ci przyznane wcześniej świadczenie albo obniżył jego wysokość, teraz możesz walczyć o swoje pieniądze. Tryb postępowania zależy od tego, czy odwoływałeś się od krzywdzącej decyzji ZUS do sądu, czy też nie skorzystałeś z tej możliwości. Jeśli się nie odwoływałeś do sądu, to teraz możesz decyzję ZUS zaskarżyć. Wystarczy, że wniesiesz do ZUS - na podstawie art. 145a k.p.a. - skargę o wznowienie postępowania.
Trzeba się śpieszyć
Musisz jednak się pospieszyć, bo na zaskarżenie decyzji masz czas tylko do 10 kwietnia. Trzeba też pamiętać, że od daty doręczenia decyzji zabierającej ci pieniądze nie mogło minąć więcej niż 5 lat, czyli decyzja nie mogła być wydana przed 8 marca 2007 roku. Jeśli decyzja ZUS została wydana na podstawie niezgodnego z konstytucją przepisu, to masz pewność, że odzyskasz pieniądze.
Nie możesz złożyć skargi o wznowienie postępowania, jeśli :
lZUS wydał decyzję odmowną np. wobec braku wymaganego stażu pracy albo odmówił przeliczenia podstawy wymiaru, ponieważ zostały wskazane zarobki niepodlegające uwzględnieniu przy ustalaniu tej podstawy;
lZUS stwierdził brak prawa do świadczenia lub obniżył jego wysokość np. wskutek korekty świadectwa pracy czy też zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach ZUS Rp-7, dokonanej przez płatnika składek;
lupłynęło 5 lat od doręczenia decyzji o odmowie niezasadnie przyznanego świadczenia lub o obniżeniu jego wysokości.