Zagrożenie powodziowe narasta, a specjaliści przewidują, że najsilniejsze opady pojawią się w Polsce dziś około 20.00 i potrwają do piątku wieczorem, czyli przez 48 godzin. Ulewy mają również pojawić się w sobotę, deszcze będzie padał do niedzielnego wieczoru. Najintensywniej będzie padać w województwach: podkarpackim, dolnośląskim, małopolskim, śląskim , świętokrzyskim i lubelskim.
W pamięci mamy jeszcze poprzednie powiedzie, które nawiedziły Polskę. Oto one:
Powódź Tysiaclecia 1997
Największą z nich była powódź w 1997 roku, zwana nawet Powodzią Tysiąclecia. Przebiegała ona dwuetapowo. Pierwsza fala powodziowa trwała od 3 do 10 lipca, a druga między 18 a 22 lipca. Oprócz południowej i zachodniej Polski zalane były też Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnia część Słowacji i wschód Austrii.
W sumie w wyniku klęski żywiołowej zmarło wtedy 114 osób, w tym ponad 50 w Polsce, a zniszczenia materialne sięgnęły łącznie prawie 4,5 miliarda dolarów. Wtedy najbardziej ucierpieli mieszkańcy Opola i Wrocławia oraz ich okolic. Wówczas stan rzeki Odry przekroczył o 2-3 metry poziom, który do tego momentu był uznawany za najwyższy. W ramach wsparcia i akcji pomocy powodzianom powstała nawet piosenka „Moja i Twoja nadzieja”, którą śpiewali m.in. Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska i Kasia Nosowska oraz Czesław Niemen.
Powódź w Polsce 2010
Drugą największą i najstraszniejszą w skutkach była powódź z maja i czerwca 2010 roku. Wtedy najbardziej ucierpiał Kraków i Sandomierz, a rzekami które wezbrały najwięcej były Wisła i Odra. Poziom wody w Wiśle w Krakowie przekroczył nawet poziom wody z 1997 roku. Zalane zostały też jasło, Tarnobrzeg, miejscowości w województwach małopolskim, podkarpacki, świętokrzyskim i lubelskim. W Polsce zginęło wówczas 25 osób. Z powodu powodzi przerwano nawet zdjęcia do serialu „Ojciec Mateusz”, którego akcja rozgrywa się w Sandomierzu.
Czytaj: Polskę czeka POWÓDŹ! Tusk: zagrożenie coraz bardziej realne [NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE]