Płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne? Pamiętaj, że jako osoba ubezpieczona masz prawo do:
1. Wyboru lekarza pierwszego kontaktu: może nim być lekarz rodzinny, internista lub pediatra (dla dzieci), mający umowę z NFZ; w stanach nagłych masz prawo skorzystać z pomocy lekarza niemającego kontraktu z NFZ. Wyboru pielęgniarki środowiskowej oraz położnej środowiskowej.
2. Zmiany lekarza pierwszego kontaktu bezpłatnie dwa razy w roku (każda kolejna zmiana kosztuje 80 zł).
3. Badania i porady lekarskiej. Możesz rejestrować się do lekarza osobiście, przez osoby trzecie lub telefonicznie, a jeśli wybrany lekarz jest nieobecny, musi przyjąć cię inny o takich samych kwalifikacjach.
4.. Bezpłatnych badań diagnostycznych zleconych przez lekarza.
Przeczytaj koniecznie: Skandal! Lekarze przestają wypisywać recepty ze zniżkami! KONIEC ZNIŻEK NA LEKI
5. Skierowania, w razie potrzeby, na konsultację do lekarza specjalisty (możesz go sobie wybrać spośród tych, którzy mają umowę z NFZ).
6.. Skierowania, w razie potrzeby, do szpitala mającego umowę z NFZ.
7. Skierowania na zabiegi rehabilitacyjne.
8. Do sprzętu rehabilitacyjno-ortopedycznego oraz środków higieniczno-pielęgnacyjnych - na zlecenie lekarza mającego umowę z NFZ.
9. Opieki medycznej od poniedziałku do piątku w godz. 8-18; w każdej przychodni powinna być wywieszona informacja o tym, gdzie i pod jakim numerem telefonu możesz skorzystać z pomocy, jeśli potrzebujesz lekarza w nocy lub w dni wolne od pracy.
10. Bezpłatnego wystawienia orzeczeń i zaświadczeń lekarskich, jeżeli są one związane z: dalszym leczeniem, rehabilitacją, niezdolnością do pracy, kontynuowaniem nauki, a także wydawanych dla celów pomocy społecznej lub uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego.