PAH stworzyła także możliwość zdobywania edukacji już ponad 25 tysiącom uczniów i ufundowała ponad 10 milionów posiłków dla niedożywionych dzieci w Polsce i na świecie. Udzieliła pomocy humanitarnej wartej 263 miliony złotych oraz pomogła dzięsiątkom tysięcy uchodźców i repatriantów w Polsce.
Naczelną zasadą PAH jest efektywne działanie z poszanowaniem godności człowieka. W działaniach za granicą dąży do aktywnego włączania społeczności lokalnych w proces dostarczania pomocy w celu jak najszybszego uniezależnienia ich od pomocy zewnętrznej. PAH dba o to, by zapewnić długotrwały i stabilny rozwój regionu dotkniętego wojną czy kataklizmem.
Nie chcemy pozostawać obojętni
PAH pomaga ofiarom kryzysów humanitarnych. W 2011 odnotowano prawie 350 katastrof naturalnych na całym świecie. Co roku w ich efekcie cierpią i giną ludzie, najczęściej są to kobiety, dzieci i osoby starsze. Ofiary powodzi, trzęsień ziemi i konfliktów zbrojnych muszą uciekać ze swoich domów - brakuje im pożywienia, lekarstw i wody. To właśnie do nich dociera PAH - obojętnie, kim są i skąd pochodzą - wszyscy zasługują na godne życie.
Woda źródłem życia
Dla większości z nas swobodny dostęp do wody pitnej jest czymś oczywistym. Każdego dnia zużywamy olbrzymie jej ilości - gotując, myjąc się, piorąc, zmywając. Tymczasem 780 mln ludzi cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej, czyli co dziewiąty człowiek na świecie.
Jest wiele takich miejsc w Somalii i Sudanie Południowym, gdzie ludzie nie mają dostępu do wody. W wyniku tego cierpią i umierają najczęściej kobiety i najmłodsze dzieci. Dla wielu osób zdobycie czystej wody jest codziennym marzeniem i jednocześnie największym wyzwaniem.
- W Sudanie Południowym większość kobiet i dzieci spędza swoje dni na poszukiwaniu źródeł czystej wody. Budowane przez nas studnie i ujęcia wodne blisko osad ludzkich poprawiają diametralnie sytuację całych społeczności lokalnych, zapewniając im stały dostęp do wody - mówi Monika Korowajczyk-Sujkowska, dyrektorka Działu Pomocy Humanitarnej i Rozwojowej.
Nie godzimy się na głód
Polska Akcja Humanitarna od 20 lat pomaga ofiarom niedożywienia i głodu. W Polsce żyje ponad 100 tysięcy dzieci, które są niedożywione, a większość z nich jest w wieku szkolnym. Potrzebują właściwego pożywienia, aby zdrowo się rozwijać.
- To przerażające, że w Polsce, obok każdego z nas żyją dzieci, których jedynym marzeniem jest ciepły posiłek. Szkoła jest miejscem, gdzie my możemy im pomóc, zapewniając pełnowartościowe posiłki - mówi Magdalena Szymczak, koordynatorka Programu Dożywiania w Polsce. Każde głodujące dziecko jest tragedią całego świata. Dzieci w Somalii czy Sudanie Południowym umierają z głodu, a ich rodzice wolą zostawić je w klinikach, bo wiedzą, że sami nie będą w stanie zapewnić im pożywienia. Dzieci głodują, bo pożywienia w porze suchej po prostu nie ma i brakuje osób, które mogłyby je wytworzyć.
To dzięki Wam
- Mogliśmy dokonać tego wszystkiego przede wszystkim dzięki naszym darczyńcom indywidualnym. To nie PAH karmi głodne dzieci, buduje studnie i szkoły - robią to ludzie tacy jak Ty. Ludzie, dzięki którym świat staje się lepszy.
W 2012 roku dzięki 1 procentowi zebraliśmy 851 524 złote. Te pieniądze pomogły nam budować kolejne studnie i ujęcia wodne w Somalii i Sudanie Południowym, dostarczając czystą wodę pitną wielu rodzinom, pomagać ofiarom kryzysów humanitarnych w Syrii, dostarczając najpotrzebniejsze produkty, dożywiać głodne dzieci w Polsce i w Afryce, dostarczając im pełnowartościowe posiłki.
Wszystkim, którzy byli z nami przez ostatnie 20 lat, DZIĘKUJEMY i prosimy o dalsze wspieranie naszych działań w Polsce i na świecie - mówi Janina Ochojska.