Po raz pierwszy pomysł wprowadzenia PAKTU FISKALNEGO pojawił się na unijnym szczycie 8-9 grudnia 2011. Angela Merkel i Nicolas Sarkozy już wtedy próbowali przeforsować zmian w traktacie unijnym, które uchroniłyby Unię Europejską przed nową falą kryzysu gospodarczego.
Na wprowadzenie umowy międzynarodowej, czyli tzw. paktu fisklanego zgodziło się początkowo 26 państw członkowskich, w tym 8 spoza strefy euro: Polska, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia, Dania, Węgry, Czechy. Na głębszą współpracę w ramach umowy fiskalnej, by ratować strefę euro przed upadkiem nie zgodziła się tylko Wielka Brytania. Na początku 2012 r. z przystąpienia do paktu fiskalnego zrezygnowały Czechy.
Na unijnym szczycie 2 marca 25 krajów członkowskich podpisało pakt fiskalny. Międzyrządowy traktat fiskalny ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r., jeśli do tego czasu będzie ratyfikowany przez 12 z 17 państw strefy euro. Polskę będzie obowiązywał dopiero, gdy przyjmie unijną walutę.
Pakt fisklany - co to jest? GŁÓWNE ZAPISY PAKTU FISKALNEGO
- wprowadzenie nowej złotej reguły wydatkowej, która ma zapobiec zadłużaniu państw euro w przyszłości,
- utrzymywanie przez państwa deficytu budżetowego poniżej trzech proc. PKB i długu publicznego poniżej 60 proc. PKB,
- zwiększona kontrola Brukseli nad pilnowaniem dyscypliny finansowej,
- na kraje, które nie przestrzegają dyscypliny budżetowej mają być nakładane automatycznie kary,
- o wysokości kar do 0,1 proc. PKB kraju ma orzekać Trybunał Sprawiedliwości UE,
- Polska jako państwo spoza strefy euro będzie mógła brać udział tylko w wyznaczonych szczytach, nie będzie obserwatorem podczas szczytów członków strefy euro.
Co PAKT FISKALNY oznacza dla Polski? Czy Polska coś zyska na pakcie fiskalnym?
Polska jako jeden z 27 państw członkowskich UE zdecydowała się podpisać pakt fiskalny, by tym samym dać wyraz solidarności z walczącą z kryzysem w strefie euro Wspólnotą Europejską. Jako członek unii fiskalnej będziemy kontrolowani przez Brukselę, tak abyśmy w przyszłości nie znaleźli się na skraju zapaści finansowej jak Grecja czy Włochy.
Pakt fiskalny będzie obowiązywał w Polsce dopiero gdy przyjmiemy walutę euro. Do tego czasu nie będziemy objęci założeniami umowy fiskalnej.