Janusz Palikot w swoim wirtualnym "pamiętniku" postanowił podzielić się z internautami wątpliwościami na temat przeszłości dziadka braci Kaczyńskich.
"Dostaję od czasu do czasu informacje - z różnych źródeł - z całą masą faktów i sugestii dotyczących losów przodka braci Kaczyńskich. Nie mam narzędzi badawczych, by tak jak historycy IPN dojść po nitce do kłębka i sprawdzić każdy podawany mi szczegół" - pisze poseł PO.
W dalszej cześci opowieści ujawnia: "Sądzę zresztą, że gdyby informacja okazała się prawdziwa, byłaby to swoista ironia losu: tak wielu ludzi bracia odsądzili już od czci i wiary za komunizm, tak wielu oberwało od nich za przeszłość i niewłaściwe życiorysy, że komunistyczny życiorys dziadka wyglądałby w tym zestawieniu tragikomicznie... No i byłby to wyjątkowo złośliwy rewanż za "dziadka z Wehrmachtu" - dodaje.
Zdaniem Palikota, polscy badacze są naprawdę dobrzy w tym co robią. "Patrząc na to, co historycy potrafią znaleźć w zakamarkach archiwów państwowych, na ich biegłość w przeglądaniu akt, teczek i rejestrów oraz zdolność kojarzenia faktów według politycznej potrzeby, można sądzić, iż poznanie wiedzy o partyjnej przynależności dziadka braci Kaczyńskich prawdziwym fachowcom nie powinno przysporzyć żadnych trudności" - zaznacza polityk.
Będzie nagroda za dowody
"I na to liczę: aby rozwiać wszelkie własne i publiczne wątpliwości w tej sprawie, ogłaszam, iż historykowi/badaczowi, która dostarczy przekonujące materiały dokumentacyjne (uwiarygodnione kopie), potwierdzające przynależność Aleksandra Kaczyńskiego, dziadka braci Kaczyńskich, do Komunistycznej Partii Polski oraz dokumentujące jego aktywność w KPP, ufunduję nagrodę-honorarium w wysokości 10.000 złotych. Czekam na materiały podpisane imieniem i nazwiskiem, przesłane listownie na adres mojego biura poselskiego w Lublinie - ul. Krakowskie Przedmieście 10/5" - zapowiada Janusz Palikot.
KPP: Musimy obalić kapitalizm
Dla usystematyzowania wiedzy historycznej dodajmy, że Komunistyczna Partia Polski powstała pod koniec 1918 roku, a rozwiązana została w sierpniu 1938 roku. Głównymi działaczami byli m.in. Franciszek Fiedler, Alfred Lampe, Adolf Warski i Józef Perlikowski.
Członkowie ugrupowania opowiadali się m.in. za walką z ustrojem kapitalistycznym i jego obaleniem, nacjonalizację przemysłu oraz ziemi uprawnej, a także wprowadzenie dyktatury partii komunistycznej na wzór Rosji Sowieckiej i budowy w Polsce komunizmu.