perseidy

i

Autor: archiwum se.pl

Perseidy 2018. Kiedy zobaczymy spadające gwiazdy?

2018-08-07 15:11

W nadchodzące dni warto będzie wieczorową porą patrzeć w niebo. Od 9 do 15 siernia możliwym będzie oglądanie jednego z największych rojów meteorów naszego nieba czyli Perseidów. Najlepsze "noce spadających gwiazd", w trakcie których możliwe będzie nawet fotografowanie spadających meteorów (np. lustrzankami), mają być z 11 na 12 oraz z 12 na 13 sierpnia. Wówczas, podczas godzinnej obserwacji, możliwe będzie zobaczenie nawet 100 "spadających gwiazd".

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN na swoim Facebooku przypomina, że zjawisko to powstaje, kiedy nasza planeta zderza się ze smugą gazu i pyłu pozostawionego przez jakąś kometę. Dzieje się tak co roku w lipcu i sierpniu, gdy Ziemia spotyka się z materiałem pozostawionym przez kometę 109P/Swift-Tuttle. Meteory z tego roju zdają się wybiegać z konstelacji Perseusza, stąd ich nazwa - Perseidy.

Są one dużym i znanym rojem, którego meteory możemy obserwować od połowy lipca do około 25 sierpnia. Wysokie maksimum aktywności tego roju, w którym zwykle widać około stu „spadających gwiazd” na godzinę, występuje co roku około 12 sierpnia.

Jak czytamy: - W tym roku nie oczekujemy wysokich pików aktywności, ale raczej szerokiego maksimum, które będzie rozciągać się od godziny 22 dnia 12 sierpnia do godziny 10 już 13 sierpnia. Następnie dodano: - Choć Perseidy wybiegają z konkretnego miejsca na niebie zwanego radiantem, znajdującego się na pograniczu konstelacji Perseusza, Kasjopei oraz Żyrafy, to widać je na całym niebie. Meteorów jest jednak tym więcej im wyżej radiant znajduje się nad horyzontem. Dlatego najwięcej Perseidów widzimy w drugiej połowie nocy i nad ranem. W tym roku mamy wręcz idealne warunki do obserwacji, bo nów Księżyca wypada 11 sierpnia. Oznacza to, że Srebrny Glob nie będzie w ogóle przeszkadzał w obserwacjach.

Jak oglądać perseidy? Najlepiej udać się w miejsce, gdzie będzie można oglądać czyste niebo, z daleka od drzew, budynków i miejskich świateł, najlepiej poza miastem. Najlepszy efekt daje oglądanie nieba gołym okiem - teleskop ani lornetka nie są w tej sytuacji w ogóle potrzebne. Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN radzi: - Meteory najlepiej obserwować z ciemnego miejsca oddalonego od świateł miejskich. Do obserwacji warto się przygotować. Warto więc zaadoptować wzrok do ciemności. Gdy nasze oczy odpoczną od światła przez około 10-15 minut, łatwiej będzie nam zauważyć słabsze meteory. Obserwacje można prowadzić siedząc na wygodnym leżaku lub leżąc na materacu czy karimacie. Nie trzeba patrzeć w jakimś konkretnym kierunku, bo meteory widać na całym niebie. Warto więc wybrać tę część nieboskłonu, która jest najciemniejsza i najmniej zasłonięta drzewami czy budynkami. Potem wystarczy tylko spokojnie wodzić wzrokiem na niebie i wypatrywać meteorów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki