Energia z wiatru
Bałtyk ma doskonałe warunki dla rozwoju energetyki wiatrowej. Nic więc dziwnego, że PGE chce wybudować tu farmy wiatrowe (offshore). Do 2040 roku spółka ma w planach budowę morskich farm wiatrowych o mocy co najmniej 6,5 GW. Obecnie Grupa rozwija projekty o łącznej mocy ok. 3,5 GW, w tym największą morską farmę na Morzu Bałtyckim - Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW.
Projekt realizowany jest w dwóch etapach: Baltica 2 (1,5 GW) i Baltica 3 (1 GW). Oba etapy mają podpisaną umowę przyłączeniową oraz decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla morskiej części instalacji. We wrześniu został uruchomiony już przetarg na dostawcę generatorów turbin wiatrowych dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – to najdroższa część całej inwestycji.
Pierwsza energia elektryczna z Baltica 3 popłynie w 2026 r., a z Baltica 2 w 2027 r.
PGE rozwija również projekt Baltica 1 (0,9 GW), z którego energia popłynie już we wczesnych latach 30.
Współpraca z innymi spółkami
Rozwój kolejnych projektów będzie uzależniony od możliwości pozyskania przez PGE kolejnych pozwoleń. Cel do wykonania do 2040 r. to co najmniej 6,5 GW. Realizacja tej ambicji będzie jednak uzależniona od pozyskania pozwoleń lokalizacyjnych. Dlatego PGE podjęła współpracę z Eneą i Tauronem. Poza tym Morze Bałtyckie jest obiektem ogromnego zainteresowania największych światowych firm energetycznych. Polskie spółki chcąc wygrać rywalizację o kolejne projekty, muszą połączyć siły. Współpraca PGE z Tauronem i Eneą ma szansę zapewnić Polsce pozycję lidera w rozwoju projektów offshore na Bałtyku.
PGE odchodzi od węgla
PGE buduje dwa najnowocześniejsze w Polsce i Europie bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra o łącznej mocy 1,4 GW, które będą stanowić wsparcie dla zlokalizowanych na północy Polski morskich i lądowych farm wiatrowych. Stan zaawansowania budowy przekroczył już 40 proc. i wyprzedza harmonogram. W listopadzie 2021 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę tej elektrowni. Ta inwestycja PGE to jeden z kluczowych elementów transformacji w kierunku niskoemisyjnym. Po zakończeniu budowy, w czwartym kwartale 2023 roku, do polskiej sieci popłynie energia wytworzona ze źródła niskoemisyjnego. To oznacza, że bloki gazowe z nawiązką będą spełniały normy środowiskowe wymagane przez Unię Europejską.
Inwestycje w ciepłownictwo
Wszystkie inwestycje ciepłownicze PGE prowadzą do znaczącego odejścia od wytwarzania energii w oparciu o węgiel do 2030 r. Zgodnie ze strategią Grupy PGE do tego czasu udział źródeł nisko i zeroemisyjnych w produkcji ciepła w instalacjach PGE wyniesie 70 proc. Nowe źródła będą wykorzystywać do produkcji ciepła gaz, odpady komunalne, biomasę, ciepło odpadowe oraz energię odnawialną.
15 października 2021 r. PGE oficjalnie rozpoczęła budowę Nowej Elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach. Ma być zasilana niskoemisyjnym gazem i zastąpi 120-letnią elektrociepłownię węglową. Uruchomienie bloku gazowo-parowego nastąpi w pierwszej połowie 2024 r. W 2021 r. PGE wybrała także wykonawców, którzy wybudują kotłownie rezerwowo-szczytowe w Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie i Bydgoszczy. Będą to kogeneracyjne jednostki gazowe (czyli produkować będą jednocześnie ciepło i energię). Dzięki nim w tych lokalizacjach z produkcji ciepła zostanie całkowicie wyeliminowany węgiel.
W grudniu 2021 r. w Gdańsku PGE oddała do eksploatacji pierwsze w Polsce kotły elektrodowe, zasilane energią elektryczną. Inwestycja ta pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w Gdańsku. To nie koniec zmian wprowadzanych przez PGE w Elektrociepłowni Gdańskiej. Pierwsza para bloków węglowych zostanie wyłączona jeszcze przed 2030 r. Zastąpią je bloki gazowo-parowe.
W grudniu 2021 r. PGE podpisała również umowy na zaprojektowanie i budowę kotłów gazowo-olejowych w Lublinie. Zapewnią one niskoemisyjne ciepło odbiorcom po 2023 r.
Transformacja regionu bełchatowskiego
W 2021 roku PGE ogłosiła plan wygaszania energetyki węglowej w regionie bełchatowskim. W 2036 r. wyłączy już z eksploatacji ostatni blok Elektrowni Bełchatów. Równocześnie spółka przedstawiła plan zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego w Bełchatowie – w polach Bełchatów i Szczerców nastąpi to odpowiednio w 2026 r. i 2038 r.
Grupa PGE chce zabezpieczyć przyszłość pracowników Kompleksu Energetycznego Bełchatów oraz mieszkańców regionu. Dlatego w ramach Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zgłosiła szereg projektów, m.in. inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii: projekty farm wiatrowych o mocy blisko 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW, magazyny energii o mocy do 300 MW, utworzenie centrum technologicznego OZE czy rozbudowę linii kruszyw i kamienia wapiennego. Już w pierwszym etapie transformacji na inwestycje przeznaczy blisko 5 mld zł.
PGE powołała też Centrum Rozwoju Kompetencji w Bełchatowie, które zapewnia atrakcyjne szkolenia osobom kończącym pracę w sektorze energetyki konwencjonalnej. Kształcenie jest skoncentrowane przede wszystkim na rozwoju kompetencji i kwalifikacji związanych z odnawialnymi źródłami energii. We wrześniu 2021 r. naukę w CRK rozpoczęło już blisko 200 słuchaczy.
W listopadzie PGE zainaugurowała budowę Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie. Spółka chce wykorzystać odpady poprzemysłowe z energetyki i odzyskać cenne surowce z wyeksploatowanych już instalacji odnawialnych źródeł energii. To tu powstaną technologie i rozwiązania dotyczące przetwarzania odpadów, odzysku surowców oraz wytwarzania pełnowartościowych produktów z pozyskiwanych zasobów.
PGE przygotowuje już kolejne inwestycje, które w kolejnych latach zmienią region bełchatowski.
PGE buduje i modernizuje infrastrukturę dystrybucyjną
PGE kończy właśnie swoją największą inwestycję w sieć dystrybucyjną na Mazowszu. Dynamicznie rozwijający się region Czosnowa koło Łomianek zyskuje nowoczesną infrastrukturę. Stacja elektroenergetyczna 110/15 kV w Czosnowie wraz z powstającymi liniami wysokiego napięcia poprawią bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i umożliwią przyłączanie do sieci nowych obiektów.
By transformacja energetyczna w Polsce się udała, sektor energetyczny musi dysponować nowoczesną łącznością oraz niezawodną i bezpieczną transmisją danych. Dlatego od ponad dwóch lat w Grupie PGE trwają prace nad wymaganiami dla sieci łączności specjalnej LTE450. W tym roku uruchomione już zostały pierwsze przetargi. Podpisano również porozumienie w sprawie pilotażu usług sieci łączności specjalnej w technologii LTE w paśmie 450MHz na obszarze koncesyjnym TAURONU.
Wspólna droga ku zielonej zmianie
W 2021 r. PGE podpisała umowy na dostarczenie zielonej energii dla 49 dużych klientów biznesowych – łącznie ponad 2350 GW. To tyle, ile energii zużywa w ciągu roku ponad milion gospodarstw domowych w Polsce.
Wśród działających w Polsce operatorów systemu dystrybucyjnego to właśnie na terenie działania PGE Dystrybucja działa najwięcej mikroinstalacji fotowoltaicznych. Tylko od stycznia do końca września 2021 r. do sieci PGE przyłączonych zostało aż ok. 98 tys. kolejnych mikroinstalacji, o łącznej mocy blisko 700 MW.