Piąta fala koronawirusa w Polsce. Wiceminister Kraska: od stycznia
Koronawirus nie opuszcza Polski od pierwszego potwierdzonego zakażenia. Każdego dnia relacjonujemy sytuacje epidemiczną w kraju i konkretnych jego regionach. Przy codziennych raportach notujących kilkanaście tysięcy nowych zakażeń wróciły obostrzenia, a w niedzielę (19.12.2021) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał w Polsat News, że powinniśmy być gotowi na piątą falę zakażeń. - Następna (piąta - red.) fala może pojawić się w styczniu w naszych szpitalach - sprecyzował.
Nowe obostrzenia: jakie i do kiedy?
Nowa fala może być bezpośrednio związana z wariantem Omikron, według wszelkich dostępnych informacji: bardziej zaraźliwym. - To jest trochę niepokojące, ponieważ ciągle jest dużo nowych przypadków zakażeń; także jest wiele osób, które przebywa w szpitalach. Musimy, więc przez najbliższe tygodnie zdecydowanie ograniczyć zakażenia, aby być przygotowanym na kolejną falę - wskazał wiceszef resortu zdrowia.
Omikron przyniesie piątą falę? Zaszczepieni mogą spać spokojnie?
Do tej pory, według oficjalnych danych, w Polsce potwierdzono siedem przypadków wariantu Omikron. Wiceminister zdrowia zaapelował w rozmowie z Polsat News o przestrzeganie epidemicznego rygoru i dodał, że nie wiadomo jeszcze, czy wariant omikron przełamuje barierę odpornościową, którą uzyskujemy w wyniku szczepień.
- Aby ten wirus mógł się szybciej rozprzestrzeniać wystarczy kilkanaście minut w bliskim kontakcie z osobą zakażoną - ostrzegł wiceszef MZ.
Lekarstwo na COVID-19 już w Polsce
Kraska poinformował, że do Polski dotarła już pierwsza partia leku na COVID-19. - W tym tygodniu eksperci zdecydują, komu i gdzie będą dystrybuowane - powiedział Karska. Przypomniał, że lek jest skuteczny pod warunkiem, że zostanie podany na początku wystąpienia objawów koronawirusa.
Rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował na konferencji prasowej, że w czwartek do Polski trafiło 42 tys. dawek remdesiviru, docierają też tocilizumab i molnupiravir – to leki wspomagające leczenie COVID-19
Wariant koronawirusa omikron na świecie
Pierwszy przypadek zakażenia wariantem omikron na świecie wykryto w listopadzie br. w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań. Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus informował kilka dni temu, że dotąd ten wariant wykryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzegło, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, że nowy wariant koronawirusa omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na COVID-19.
Z powodu zwiększonej liczby zakażeń oraz obaw wywołanych nowym wariantem koronawirusa kolejne państwa wymagają testu PCR przy wjeździe na swoje terytorium. Takie dodatkowe restrykcje czekają Polaków udających się do USA, Włoch, Szwajcarii, Portugalii, Norwegii, Grecji i na Cypr.