Czarny kot

i

Autor: Karol Serewis

Piątek trzynastego jest pechowy? Zobacz przesądy [WIDEO]

2018-04-13 12:59

Polacy należą do przesądnych ludzi. Według badań, aż 60 procent z nas wierzy w przesądy. Uważamy na to, by czarny kot nie przebiegł nam drogi, nie przechodzimy pod drabiną, chwytamy się za guzik, gdy spotkamy kominiarza, czy też spluwamy przez lewę ramię, by nie przytrafiło się nam nic złego. Gdy jest piątek trzynastego, staramy się nie robić nic, co nam może zaszkodzić. Wszystko dlatego, że potocznym języku piątek 13. przynosi pecha. Przeczytajcie, skąd wzięło się wierzenie w przesądy.

Piątek trzynastego uważany jest za pechowy nie tylko w Polsce. Podobnie myślą Anglicy, Amerykanie, Francuzi, Niemcy, Skandynawowie, Czechy, Bułgarzy, czy też Filipińczycy. Grecy, Hiszpanie i Rumuni uważają, że pechowy jest wtorek 13. Włosi maja natomiast piątek 17. Początki pechowego piątku trzynastego biorą się z czasów aresztowania Templariuszy przez króla Francji Filipa IV.  13 października 1307 roku zostali oni niesłusznie posądzeni o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spaleniem na stosie rzucił klątwę na Filipa IV i papieża Klemensa V. Rok póżniej obaj już nie żyli. Wiadomo, że piątek trzynastego może wypaść w roku maksymalnie trzy razy.

Kolejnym popularnym przesądem jest czarny kot. W średniowieczu, kiedy rozwijało się chrześcijaństwo, pogan, którzy czcili koty, oskarżano o bratanie się ze złem. Sam Michaił Bułhakow w swojej książce "Mistrz i Małgorzata" przedstawił czarnego kota jako towarzysza szatana. Zaczęto wierzyć, że czarny kot przebiegający drogę został wysłany przez diabła i w związku z tym trzeba mieć się na baczności.

Wstawanie z łózka lewą nogą również nie wróży niczego dobrego. Od bardzo dawna lewa strona ciała była uważana za tę gorszą. W świecie islamu uważa się, że lewą ręką wykonuje się czynności nieczyste. Chrześcijanie natomiast wierzą, iż w dniu Sądu Ostatecznego zbawieni zasiądą po prawicy Ojca, natomiast potępieni po lewej.

Nieszczęście może przynieść także brak guzika podczas spotkania z kominiarzem. Według przesądu, w momencie, gdy go zobaczymy, należy natychmiast złapać się za guzik. Do XIII wieku guzik pełnił rolę amuletu. Dlatego, łapiąc się za guzik i wypowiadając życzenie, możemy śmiało liczyć, że się ono spełni.

Inne przesądy:

Rozsypana sól zwiastuje kłótnie z najbliższą rodziną

Rozbite lustro to nieszczęścia przez siedemlat

Przejście pod drabiną. Możemy strącić Anioła Stróża, który siedzi nam na ramionach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają