Pieniądze na małe gospodarstwa

i

Autor: brak autora

Super AGRO. Pieniądze na małe gospodarstwa

2016-03-17 3:00

Właściciele małych gospodarstw rolnych mogą liczyć na dopłaty.

Jesteś właścicielem małego gospodarstwa rolnego i uczestniczysz w systemie dla małych gospodarstw? Zastanów się, czy nie warto przekazać gruntów innemu rolnikowi. W zamian możesz dostać jednorazowo 120 proc. należnych ci do 2020 roku dopłat bezpośrednich. Wnioski o dofinansowanie można będzie składać w pierwszym kwartale 2017 roku.

Obecnie w Polsce mamy 680 tys. gospodarstw do 5 ha, na których co najmniej połowa właścicieli samodzielnie nie gospodaruje, tylko oddaje ziemię w dzierżawę innym. Według Ministerstwa Rolnictwa 90 proc. rolników nie utrzymuje się z tych 5 ha, tylko dorabia poza swoim gospodarstwem. Właściciele małych gospodarstw, którzy zdecydują się na trwałe przekazanie posiadanej ziemi na rzecz innego rolnika, mogą otrzymać skumulowane dopłaty bezpośrednie za pięć lat powiększone o 20 proc. Ministerstwo Rolnictwa zakłada, że na jednego beneficjenta przypada średnio 3080 euro. W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach poddziałania "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi", na realizację tego przedsięwzięcia zaplanowano ponad 130 mln euro.

Kto może liczyć na dofinansowanie

Pomoc wypłacana będzie jednorazowo i wyniesie 120 proc. dopłat przyznanych w roku, od którego rolnik uczestniczy w systemie dla małych gospodarstw, pomnożonych przez liczbę lat pozostałych jeszcze do końca 2020 roku. Najwięcej (wsparcie w wysokości 5-letnich płatności) skorzystają rolnicy, którzy przekażą swoje gospodarstwo w 2016 roku.

Pomoc może być przyznana, jeśli spełniasz łącznie następujące warunki:

- W chwili składania wniosku o przyznanie dofinansowania kwalifikujesz się przynajmniej od roku do uczestniczenia w systemie dopłat dla małych gospodarstw.

Uwaga!

Do systemu dla małych gospodarstw w 2015 r. automatycznie włączani są rolnicy, których łączna kwota płatności nie przekroczy równowartości 1250 euro.

- Trwale przekażesz gospodarstwo innemu rolnikowi - w drodze sprzedaży lub darowizny.

Przedmiotem trwałego przekazania może być wyłącznie gospodarstwo rolne, w którym co najmniej 70 proc. to grunty od co najmniej roku posiadane przez rolnika, wydanie musi nastąpić w dniu zawarcia umowy (jeśli nastąpi później, termin przekazania liczy się od dnia wydania);

- Jesteś wpisany do ewidencji producentów, gospodarstw i ewidencji wniosków o płatność;

- Zaprzestaniesz prowadzenia działalności rolniczej od dnia przekazania gospodarstwa i nie podejmiesz jej przez co najmniej 5 lat.

Uwaga!

Warunek zaprzestania działalności rolniczej uważa się za spełniony, jeżeli po przekazaniu gospodarstwa łączna powierzchnia gruntów należących do rolnika i jego małżonka nie przekracza 0,5 ha, a prowadzona na tych gruntach działalność służy wyłącznie zaspokajaniu własnych potrzeb.

- Po przekazaniu gospodarstwa nie będziesz podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników (jeśli w dniu złożenia wniosku jesteś ubezpieczony w KRUS);

- Jesteś obywatelem państwa członkowskiego UE;

- W dniu złożenia wniosku masz 18 lat.

Komu można przekazać gospodarstwo?

Ziemię możesz przekazać osobie fizycznej, prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, prowadzącej na własny rachunek działalność rolniczą, która spełnia łącznie następujące warunki:

- Nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty;

- Jest wpisana do ewidencji producentów, gospodarstw i ewidencji wniosków o płatność;

- Będzie prowadzić działalność rolniczą na przekazanej ziemi - osobiście, gdy jest osobą fizyczną;

- Zachowa gospodarstwo rolne powiększone w wyniku przejęcia gruntów rolnych w całości przez 5 lat od dnia jego przejęcia.

Jakie warunki musi spełnić przejmujący grunty?

Właściciel gospodarstwa po przejęciu ziemi musi docelowo utworzyć gospodarstwo o powierzchni co najmniej:

- średniej wielkości gospodarstwa w Polsce - w województwach, w których ta średnia jest nie większa niż średnia krajowa,

- średniej wielkości gospodarstwa w danym województwie - w województwach, w których średnia powierzchnia jest większa niż średnia powierzchnia gospodarstwa w Polsce.

Uwaga!

Przekazanie może nastąpić na rzecz kilku przejmujących, ale każdy z nich musi spełniać stosowne dla przejmującego warunki.

Dla kogo preferencje

O kolejności przysługiwania pomocy ma decydować lista rankingowa. Punkty będzie można uzyskać za następujące kryteria:

- wielkość przekazywanego gospodarstwa - preferencje dla większych gospodarstw,

- wielkość gospodarstwa przejmującego grunty - preferencje dla gospodarstw mniejszych,

- preferencję dla przekazywania gruntów młodym rolnikom - większe szanse będą miały wnioski, w których gospodarstwa przejmować będą młodzi rolnicy poniżej 40. roku życia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki