Od dziś cały świat pozna polską, wspaniałą tradycję krakowsiego szopkarstwa. Decyzja została przyjęta 29 listopada podczas 13. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Port Louis na Mauritiusie.
- Polska ma wiele tradycji, które na taki wpis zasługują i na niego oczekują na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dziś doczekaliśmy się wpisania jednej z najpiękniejszych polskich tradycji – tradycji budowania szopek, która jednoczy rodziny, skupia grupy przyjaciół, tworzy wspólnotę szopkarzy – na listę światową - skomentował wpis Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.
Szopki krakowskie tworzone są przez mieszkańców miasta i okolic, którzy pasję tworzenia szopek przekazują od wieków z pokolenia na pokolenie. Szopki są niezwykle barwne i urozmaicone. Zawierają zminiaturyzowane elementy architektury. Często są też zmechanizowane. MIniaturowe figurki przedstawiają historyczne sceny nie tylko z życia miasta, ale również Polski i świata. Zarówno społęczne, polityczne, religijne jak i kulturowe.
Reprezentatywna Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości od 2009 roku objęła już swym zasięgiem 399 wpisów. Należą do nich praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedza i umiejętności, jak również związane z nimi instrumenty, przedmioty, artefakty i przestrzeń kulturową, które wspólnoty, grupy i w niektórych przypadkach, jednostki uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego i przekazują z pokolenia na pokolenie.