Pierwsze posiedzenie NOWEGO SEJMU. KOPACZ marszałkiem Sejmu. PiS wytyka Kopacz SMOLEŃSK - zapis RELACJI NA ŻYWO

2011-11-08 15:48

O godz. 11 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu VII kadencji. 460 posłów, a wśród nich gorące nazwiska: Anna Grodzka i Robert Biedroń, złożyło uroczyste ślubowanie. Na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu posłowie wybrali nowego marszałka Sejmu. Najwięcej głosów dostała kandydatka P0, Ewa Kopacz, która została pierwszą kobietą-marszałkiem Sejmu. Poniżej zapis relacji jaką prowadziliśmy na SE.pl.

Głównymi punktami pierwszego posiedzenia Sejmu VII kadencji będzie przysięga posłów, a także wybór nowego marszałka Sejmu i wicemarszałków reprezentujących każdą z partii parlamentarnych. Inauguracyjne posiedzenie otworzy marszałek senior, czyli najstarszy wiekiem poseł. W tej kadencji jest nim Józef Zych z PSL.

Ślubowanie poselskiego nie złoży trzech posłów: Jacek Rostowski, który w tym czasie będzie na posiedzeniu ECOFIN-u, Rady ds. gospodarczych i finansowych Unii Europejskiej oraz Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski, prokuratorzy w stanie spoczynku, którym marszałek Schetyna wygasił mandaty poselskie.

STRONA NIE ODŚWIEŻA się automatycznie. Naciśnij F5 aby odświeżyć


10:54 Ostatnie przygotowania przed pierwszym posiedzeniem Sejmu VII kadencji. Do Sejmu przybyli już prezydent Bronisław Komorowski, były prezydent Lech Wałęsa, Władysław Bartoszewski.

10:55 Premier Donald Tusk wszedł już do budynku parlamentu przy Wiejskiej.

10:56 Joanna Kluzik-Rostkowska w rozmowie z dziennikarzami tvn24 nie szczędzi drobnych złośliwości: "Jarosław Kaczyński dewastuje polską scenę polityczną".

10:57 Robert Biedroń, poseł-elekt z Ruchu Palikota szuka swojego miejsca w ławach sejmowych.

10:58 Wśród polityków PO radosne nastroje. Premier Tusk uśmiecha się szeroko do Grzegorza Schetyny, Krzysztofa Kwiatkowskiego i Sławomira Nowaka.

11:00
Prezydent Bronisław Komorowski i marszałek senior Józef Zych zmierzają do sali posiedzeń.

11:01 A jak będzie wyglądał skład nowego Sejmu? W Sejmie VII kadencji będzie 110 pań, to aż 1/4 wszystkich posłów.

11:02 Józef Zych otworzył obrady Sejmu VII kadencji. Wszyscy na sali wstali do hymnu państwowego. Marszałek senior wita prezydenta, premiera oraz członków Rady Ministrów, marszałka seniora Kazimierza Kutza senatu VIII kadencji, byłych prezydentów: Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego, Prymasa Polski - abp. Józefa Kowalczyka, a także nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Celestino Migliore.

11:06 Marszałek senior zwraca się z posłów z gratulacjami i parlamentarnym przesłaniem. Dziękuje prezydentowi Komorowskiemu za powierzeniu mu tej zaszczytnej funkcji. Wspomina z czcią marszałka seniora VI kadencji - śp. Zbigniewa Religę. Oddaje też hołd wszystkich ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.

11:09 - Naród polski chce mieć posłów uczciwnych, o sercach żarliwych - powiedział Józef Zych.

11:13 - Panie i panowie posłowie za chwilę każdy złoży ślubowanie przed Sejmem, przed narodem ślubowanie. Konstytucja głosi, że posłowie są przedstawicielami narodu. Sejm VI kadencji przyjął rozwiązania organizacyjne, które wymagają zmian w konstytucji. Konieczna jest zmiana regulaminu Sejmu. Rodacy zadają sobie pytanie: "Czy można im zaufać". Życzę, żeby każdy z nas po czterech latach mógł powiedzieć - przysięgi poselskiej dotrzymałem - powiedział marszałek Zych.

11:15 Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczyna orędzie na pierwszym posiedzeniu nowego Sejmu.
"Trzeba się zastanowić czego Polska potrzebuje. Jestem przekonany, że będziecie szukać najlepszych odpowiedzi" - mówi Komorowski.

11:17 "Poprawił się poziom życia Polaków. Polska uniknęła kryzysu. To jest osiągnięcie nas wszystkich. Jesteśmy więc dumni z naszych osiągnięć . Pamiętajmy, że trwały rozwój gospodarczy to innowacyjność i nowoczesność. W wyborach 9 października Polacy wybrali kontynuację dotychczasowej polityki. Wierzę, że będzie to dobry wybór"

11:20 "Polacy oczekują poprawy jakości życia. Państwo jest dla obywateli, a nie obywatele dla państwa".

11:21 Komorowski o potrzebach zmian w wymiarze sprawiedliwości. - Zgoda służy rozwiązywaniu najtrudniejszych spraw. W sprawach ważnych powinniśmy umieć ze sobą współpracować -  zauważył.

11:22 W trakcie orędzia prezydenta poseł Adam HOFMAN z PiS jest zajęty swoim telefonem komórkowym.

11:24 Eugeniusz KŁOPOTEK
z PSL coś skrupulatnie notuje.

11:25 - Musimy obronić przed skutkami kkryzysu polski wzrost gospodarczy - mówi prezydent Komorowski.

11:27 Prezes PiS JAROSŁAW KACZYŃSKI siedzi zamyślony.

11:29 - Polska prezydencja w UE wzmocniła naszą pozycję na forum europejskim. (...) Mamy długi czas bez wyborów i wielką szansę na podejmowanie spraw trudnych i wielkich. Zwracam się do wszystkich obywateli - czekają nas lata trudnej pracy, oczekuję od Polaków odważnego przywództwa politycznego. ZGODY w najważniejszych dla Polski sprawach. Jesteśmy silni WSZYSCY razem, dotychczasowymi osiągnięciami. Wejdźmy z nadzieję w lepsze jutro w nową kadencję Sejmu - zakończył prezydent.

11:33 Prezydent Komorowski wyszedł z sali sejmowej. Krótka przerwa w posiedzeniu. W rozmowie z dziennikarzami mówi o wyzwaniach stojących przed rządem. - Nowy początek to nowe wyzwania: poprawa jakości funkcjonowania państwa, szczególnie prawa. Problemem jest także kryzys europejski - powiedział prezydent.

11:34 Spoglądamy na salę sejmową. Jak siedzą posłowie w sali posiedzeń? Anna Grodzka i Robert Biedroń z Ruchu Palikota zajęli miejsca obok siebie. Z drugiej strony poseł Sławomir Kopyciński, który porzucił SLD dla Ruchu Palikota.

11:36 W Sejmie trwa ślubowanie posłów. Donald Tusk przysięga. Ślubuję, tak mi dopomóż Bóg.

11:38
JAROSŁAW KACZYŃSKI składa przysięgę. Także dodaje: Tak mi dopomóż Bóg.

11:39
Przysięgę poselską mają już za sobą: Cezary Grabarczyk, Krzysztof Kwiatkowski, Paweł Graś, Sławomir Nowak, Ryszard Kalisz...

11:44 Ślubowanie jeszcze trwa, ale prezes PiS opuścił już salę posiedzeń. Po wyjściu z sali plenarnej JAROSŁAW KACZYŃSKI nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

11:46
Grzegorz Schetyna, marszałek Sejmu poprzedniej kadencji nie chciał odpowiedzieć na pytanie czy czuje się odrzucony przez premiera Donalda Tuska. - To dobry dzień - powiedział.

11:47 Grzegorz Schetyna nie rozmawiał z Tuskiem podczas przerwy po ślubowaniu. Jaki los czeka Schetynę? Czy zostanie w Sejmie?

11:52 W Sejmie zasiądą przedstawiciele 5 partii politycznych, ale 6 klubów parlamentarnych. W poniedziałek ziobryści stowrzyli klub SOLIDARNA POLSKA.

11:55 Ślubowanie obserwują też byli premierzy, m.in Kazimierz Marcinkiewicz.

12:06 Przysięgę złożył także Łukasz FIUTEK, niepełnosprawny poseł SLD, który w kampanii wyborczej reklamował się hasłem: "Fiutek, kandydat z jajami".

12:13 Przymusowa dymisji w rządzie - EWA KOPACZ nie jest już ministrem zdrowia. Musiała zrzec się stanowiska szefowej resortu zdrowia, by mogła kandydować na marszałka Sejmu.

12:15 Dymisję złożył też minister infrastruktury, Cezary Grabarczyk, który ubiega się o fotel wicemarszałka Sejmu.

12:17
Koniec ślubowania, posłowie wychodzą z sali plenarnej. Do godz. 13 potrwa przerwa w pierwszym posiedzeniu Sejmu. Kiedy wrócą do sali posiedzeń wybiorą marszałka Sejmu i wicemarszałków.

12:20 Trochę statystk w tvn24. Najwięcej posłanek w PO - 72, w PiS 25. Wszystkich posłanek 110, czyli 4 proc. więcej niż w Sejmie VI kadencji.

12:51 Premier Donald Tusk złożył dymisję Rady Ministrów na ręce marszałka seniora, Józefa Zycha. Rezygnację rządu ma przyjąć prezydent Komorowski.

13:01 Schetyna i Tusk jednak rozmawiają. Razem weszli na salę posiedzeń. Jaką funkcję dla Schetyny szykuje szef rządu?

13:04 Posłanka Anna Grodzka zagaja rozmową Ryszarda Kalisza z SLD.

13:06 Na mównicy Ludwik Dorn. Chce rozwiać wątpliwości czy politycy PiS - Barski i Święczkowski są posłami skoro marszałek Schetyna wygasił ich mandaty poselskie. Dorn postuluje, aby głosowanie w sprawie wyboru marszałka odbyło się po wydaniu w ich sprawie decyzji przez Sąd Najwyższy i złożeniu przez obu działaczy ślubowania.

13:08 Marszałek Zych w sprawie prokuratorów w stanie spoczynku rozmawiał z sędziami Sądu Najwyższego. Wniosek formalny marszałka Dorna poddawany głosowaniu.

W pierwszym głosowaniu Sejmu brało udział 441 posłów. Za przyjęciem wniosku - 150, przeciw 291. Wniosek odrzucony.

13:11 Tadeusz Iwiński z SLD chce wiedzieć dlaczego premier złożył dymisję nie na posiedzeniu Sejmu, ale bezpośrednio na ręce marszałka seniora. Marszałek Zych tłumaczy, że premier wykonał obowiązek.

13:12 W SEJMIE ROBI SIĘ GORĄCO!!! Poseł RYSZARD KALISZ się oburzył. Przypomina, że premier MA OBOWIĄZEK ZŁOŻYĆ DYMISJĘ RZĄDU przed Sejmem.

13:15
Ewa Kopacz kandydatem PO na MARSZAŁKA SEJMU. - Twarda, żywiołowa - mówi o niej polityk PO, Sławomir Nowak. Gdy Nowak mówi o ''kryształowo uczciwej Ewie Kopacz'', ''polityk o dobrym sercu'' na sali słychać wybuchu śmiechu. W tym czasie Adam Hofman bawi się tabletem.

13:18 - Ewa Kopacz nie przechodzi obojętnie wobec tych, którzy wyciągają do niej rękę - reklamuje Kopacz. - To będzie pierwsza marszałek Sejmu w dziejach RP. Poszukiwanie kompromisu zamiast wrogości. Uśmiech zamiast zaciśniętych zębów. Taka jest Ewa Kopacz i taki powinien być Sejm VII kadencji - dodaje.

13:21 Mariusz Błaszczak z PiS przedstawia kandydaturę na marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. - Marek Kuchciński jest doświadczonym politykiem. W opinii mojego środowiska wywiązał się bardzo dobrze ze wszystkich swoich zadań - mówi Błaszczak.

- Jest człowiekiem ukierunkowanym na porozumienie. Ma szacunek dla odmiennych poglądów. Posiada zdolność tonowania emocji... Dobro wspólne przedkłada ponad indywidualne korzyści - dodał.

13:26 Marszałek Sejmu daje każdemu posłowi, którzy chcą się opowiedzieć za którąś kandydaturą po 5 minut na wystąpienia.

Jako pierwszy występuje Ludwik Dorn. - Z tego co mówi poseł Nowak za kandydaturą pani Ewy Kopacz przemawia jej płeć - zaczął. - Rzeczywiście jest tak, że jest ona kobietą, to nie ulega to najmniejszej wątpliwości - dodał.

Oburzył się Janusz Palikot, który zaczął krzyczeć, by przerwać SZOWINISTYCZNE wystąpienie Dorna.

DORN ATAKUJE PALIKOTA. - Panie marszałku, proszę uciszyć bulgot pana posła Palikota.

13:31
- Jeśli marszałkiem zostanie Ewa Kopacz sytuacja w Sejmie będzie dramatyczna - ostrzega Dorn.

13:32 Małgorzata Gosiewska chce przeczytać list rodzin smoleńskich do posłów, który dotyczy kandydatury Ewy Kopacz na marszałka Sejmu: "Medialne zapewnienia pani Ewy Kopacz w sprawie prac rosyjskich ekspertów, którzy przeprowadzali sekcje zwłok ofiar Smoleńska. Chcemy wiedzieć co dziś czuje Ewa Kopacz gdy wychodzą na jaw kolejne nieprawidłowości.

13:35 Małgorzata Gosiewska, pierwsza żona Przemysława Gosiewskiego w liście czyta dalej: "Pani minister Ewa Kopacz zajęła się w Moskwie działaniami logistycznymi. Nie zapewniła udziału Polaków w badaniach sądowo-lekarskich. Państwo polskie za sprawą swoich przedstawicieli nie zdało egzaminu".

13:37 Marszałek Zych zwraca uwagę, że wystąpienia posłów powinny mieć formę debaty i stawianych pytań.

13:38 Głos zabiera poseł Andrzej Adamczyk z PiS. - Wprowadzała pani w błąd opinię publiczną, sugerując, że w sekcjach zwłok uczestniczyli lekarze w Polski.

13:40 Elżbieta Kruk z PiS wypowiada się w tym samym tonie. Chce wiedzieć dlaczego polscy lekarze nie brali udziału w sekcjach zwłok.

13:42 Andrzej Duda z PiS zabiera głos. - Byłem zażenowany tym co Sławomir Nowak powiedział o minister Kopacz. Byłem w Rosji. Lekarz, który był wtedy obecny powiedział mi, że ciała do identyfikacji nie były nawet umyte, a identyfikacja prawie niemożliwa - mówi Duda.

13:44 Kandydatura Ewy Kopacz na marszałka Sejmu zdominowana przez Smoleńsk.

13:46 Iwona Arent z PiS
też nawiązuje do jednego z posiedzeń parlamentarnego zespołu wyjaśniającego przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem. Przywołuje wyniki sekcji zwłok Przemysława Gosiewskiego i Zbigniewa Wassermanna. - Pani minister kiedy się pani dowiedziała o fałszowaniu danych w aktach zgonu - pytała Arent.

13:49 Bolesław Piecha z PiS dalej o sekcjach zwłok ofiar katastrofy pod Smoleńskiem i długości kolejek do lekarzy.

13:50 Gabriela Masłowska z PiS pyta poseł Kopacz o regulamin Sejmu: Czy podziela pani pogląd, że ogromnym zagrożeniem dla Polski jest działanie UE, która powiększa swoje komepetencje kosztem kompetencji państw członkowiskich?

13:52 Marek Opioła z PiS pyta Kopacz: Jakie instrukcje dostała pani od premiera Tuska przed wylotem do Moskwy?

13:53 Beata Mazurek z PiS. - Pani minister dlaczego nie zażądała pani sekcji zwłok ofiar zaraz po sprowadzeniu ciał do kraju?

13:55 Na mównicę wchodzi poseł ANTONI MACIEREWICZ
. - Te pytania były zadawane przez wszystkich Polaków i nie uzyskaliśmy satysfakcjonującej odpowiedzi. Kłamstwo smoleńskie ma kształ kłamstwa katyńskiego. Będzie ciążyło na pani sumieniu, pani poseł Kopacz.

13:59 Poseł Nowak staje w obronie minister Kopacz. Wytyka posłom PiS, że ich zarzuty nie dotyczą uprawnień Ewy Kopacz jako marszałka Sejmu.

- Wierzyłem w to, że w nowym parlamencie przestaniecie rozgrzebywać rany. Jakie cechy charakteru trzeba mieć, żeby dziś Ewie Kopacz za to dobro odpłacać takim zachowaniem. Pozwólcie ŻYĆ ŻYWYM i ODEJŚĆ ZMARŁYM- zakończył Nowak.

14:01 Kandydatka na marszałka Sejmu nie ma obowiązku udzielać odpowiedzi. Wszystko zależy od jej dobrej woli.

14:02 Za chwilę głosowanie, który wyłoni marszałka Sejmu.

14:05 WYNIKI GŁOSOWANIA

W głosowaniu wzięło udział 453 posłów,  większość bezwzględna 227
Ewa KOPACZ - 300 głosów.
Marek Kuchciński - 150 głosów.

MARSZAŁKIEM SEJMU VII KADENCJI SEJMU - EWA KOPACZ!!!!!!

14:08
Posłowie oklaskami gratulują marszałek Kopacz. Wszyscy wstają z miejsc. Tylko parlamentarzyści PiS siedzą na swoich miejscach. Grzegorz Schetyna pogratulował swojej następczyni.

14:09
Ewa Kopacz dziękuję za wybór na marszałka Sejmu. Zajęła już miejsce marszałka seniora Józefa Zycha.

14:16 Podczas przerwy ma być ustalona liczba wicemarszałków Sejmu.

14:32 Gdy w Sejmie posłowie wybierali marszałka Sejmu przed budynkiem parlamentu protestowała grupa kilku "obrońców krzyża".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają