Auschwitz-Birkenau - niemiecki obóz koncentracyjny

i

Autor: East News Auschwitz-Birkenau - niemiecki obóz koncentracyjny

Pierwszy prywatny pozew do sądu w Polsce przeciwko Niemcom. Zapłacą za Auschwitz?

2018-09-08 9:23

To może być przełomowa sprawa! Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił w piątek pozew przeciwko Republice Federalnej Niemiec o odszkodowanie w związku z m.in. następstwem eksperymentów pseudomedycznych w Auschwitz. Adam Kowalewski uważa, że jego niepełnosprawność jest wynikiem eksperymentów na jego ojcu i domaga się 400 000 złotych odszkodowania i miesięcznej renty.

Jest to pierwszy prywatny pozew złożony do sądu w Polsce przeciwko RFN o odszkodowanie za pseudomedyczne eksperymenty przeprowadzone na więźniach obozów koncentracyjnych oraz za cierpienie związane z syndromem drugiej generacji. W imieniu niepełnosprawnego mężczyzny pozew złożyli mecenas Stefan Hambura i radca prawny Jerzy Krzekotowski.

Pan Adam Kowalewski jest synem więźnia kilku obozów koncentracyjnych, m.in. Auschwitz. Na jego ojcu były przeprowadzane eksperymenty pseudomedyczne. Pan Adam Kowalewski urodził się z porażeniem mózgowym. Dochodzimy roszczenia tzw. drugiej generacji; z tego powodu, że na jego ojcu były robione eksperymenty pseudomedyczne urodził się niepełnosprawny - wyjaśnił mec. Stefan Hambura. - Domagamy się odszkodowania w wysokości 400 tys. zł oraz renty miesięcznej w wysokości 3 tys. zł - dodał mecenas.

Adam Kowalewski urodził się w 1973 roku i jest synem Jerzego Kowalewskiego, więźnia obozów Auschwitz, Gross Rosen i Dachau. Urodził się z porażeniem mózgowym i uważa, że jego niepełnosprawność jest wynikiem pseudomedycznych eksperymentów jakie niemieccy lekarze przeprowadzali na jego ojcu i przejawia się tzw. syndromem drugiej generacji (dotyka dzieci ludzi poddawanych pseudomedycznym i barbarzyńskim eksperymentom)

Na moim tacie w Auschwitz wykonywano eksperymenty medyczne, za które odpowiedzialny był doktor Mengele. Domagamy się od rządu niemieckiego rekompensaty za to, że żyjemy z piętnem, że jesteśmy dziećmi rodziców, którzy przeżyli obozy koncentracyjne – powiedział Adam Kowalewski.

To dopiero początek. Jak powiedział mec. Hambura wkrótce mogą wpłynąć kolejne pozwy od osób, które czują się poszkodowane w związku ze stratami poniesionymi podczas wojny z rąk Niemców. Rozmowy z tymi osobami już trwają, a jedną z nich jest sanitariuszka Powstania Warszawskiego – Zgłaszają się do nas także osoby, które utraciły majątek, nieruchomości – mówi mecenas.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają