Jak dowiedzieli się dziennikarze Money.pl z dwóch niezależnych źródeł, obóz rządzący planuje przywrócić obowiązkową zasadniczą służbę wojskową. Nie stanie się tak jednak od razu. PiS chce to zrobić, jeśli wygra wybory parlamentarne w 2023.
Przypomnijmy, że 11 marca Sejm przyjął Ustawę o obronie ojczyzny. Przepisy wejdą w życie już za kilka dni, bo 23 kwietnia. Ustawa zakłada m.in. zwiększenie liczby żołnierzy do około 300 tysięcy (250 tysięcy żołnierzy zawodowych plus żołnierze WOT,). Co jeszcze ma ulec zmianie? Wzrosną nakłady na obronność do trzech proc. PKB od 2023 r. Przyspieszona zostanie także techniczna modernizacja wojska oraz dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.
Jak czytamy na gazeta.pl., przepisy ustawy wprowadzonej 11 marca "zagwarantują utrzymanie posady osobom powołanymi do zasadniczej służby wojskowej lub terytorialnej służby wojskowej". Wojsko nie będzie mogło zatem rozwiązać umowy przez cały czas trwania obowiązkowej służby zasadniczej, tj. przez 9 miesięcy. Chroniony będzie również małżonek poborowego. Rozwiązanie umowy będzie możliwe jedynie po uzyskaniu zgody pracownika.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zgwałcili ją, zabili, ciało rzucili na śmietnik. 16-latki z Buczy szukała cała rodzina
Obowiązkowa służba wojskowa. PiS ma plan po wyborach w 2023 r.
- Ustawa przewiduje jednak wyjątki. Ochrona przed zwolnieniem nie obowiązuje wobec umów o pracę zawartych na okres próbny lub na czas określony nie dłuższy niż 12 miesięcy - czytamy na gazeta.pl. Pracodawca będzie mógł też rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. dyscyplinarka) oraz w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy. Dotyczy to również współmałżonka poborowego.
Warto jednak zaznaczyć, że powyższe przepisy będą miały zastosowanie tylko i wyłącznie po tym, jak przywrócony zostanie obowiązek zasadniczej służby wojskowej. Ministerstwo Obrony Narodowej wyraźnie zaznacza, że wraz z wejściem w życie Ustawy o obronie ojczyzny, czyli 23 kwietnia, nie zostanie przywrócona zasadnicza służba wojskowa.
Może jednak stać się tak, że obowiązkowa służba wojskowa wróci dzięki rozporządzeniu prezydenta. Jeśli rząd PiS wygra wybory parlamentarne w 2023 r., będzie chciało przywrócić obowiązkową zasadniczą służbę wojskową, co ma ułatwić podwojenie liczebności żołnierzy w Polsce. Obecnie jest ich 150 tysięcy.
Wojna na Ukrainie. Czytaj naszą relację Wojna na Ukrainie. „Moskwa” płonie. Będzie nowa ofensywa? Relacja na żywo [14.04.2022]
Źródło: Money.pl / gazeta.pl
Polecany artykuł: