Powrót w Polsce kary śmierci jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej. Ostatni raz w naszym kraju kara śmierci została wykonana w 1988 r. W 1998 roku została oficjalnie zniesiona w nowym kodeksie karnym z 1997 roku. W zamian funkcjonuje dożywotnie pozbawienie wolności. Obecnie karę śmierci stosują m.in. USA, Iran, Chiny, Indie i Arabia Saudyjska. Jedynym krajem europejskim, gdzie nadal stosowana jest kara śmierci, jest Białoruś
Czy przywrócenie KARY ŚMIERCI jest MOŻLIWE? A co z prawem UE?
W krajach członkowskich wykonywanie kary śmierci jest zabronione. Przywrócenie kary śmierci wiązałoby się z ogromnymi kosztami. Ceną za powrót kary śmierci mogłby nawet być wystąpienie z UE.
Dlaczego kara śmierci nie może być stosowana? Polska podpisała i ratyfikowała protokół szósty do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje stosowania kary śmierci w okresie pokoju. To warunkek niezbędny dla akcesji do UE. Unia wymaga od wszystkich swoich członków przestrzegania protokołu szóstego.
Ratyfikacji i przestrzegania protokołu wymaga od swoich członków Rada Europy, czyli organizacja międzynarodowa skupiająca w większości kraje europejskie, zajmująca się głównie kwestią ochrony praw człowieka i praw obywatelskich. Przywrócenie kary śmierci oznaczałoby wystąpienie z Rady Europy.
Kara śmierci - w jakich przypadkach byłaby zasądzana?
Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS, w rozmowie z tvn24 przekonywał, że przeprowadzanie kary śmierci regulowałby specjalne rozporządzenie. Przyznał, że w PiS nie było jeszcze dyskusji na ten temat. - To sprawa, która powinna być przesądzona na podstawie rozporządzenia wydanego do ustawy przez ministra sprawiedliwości - mówił.