PIT 2014: Przekaż jeden procent na szczytny cel

2014-02-18 3:00

Możesz oddać mniej fiskusowi, a twoje pieniądze wesprą szlachetny cel, jeśli po obliczeniu podatku przekażesz z niego 1 procent na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Jak to zrobić? Nic prostszego

1. Zeznanie podatkowe musisz złożyć w terminie, czyli do 30 kwietnia 2014 roku.

2. Wybierasz organizację pożytku publicznego. Wykaz organizacji uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku prowadzi Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Ma on formę elektroniczną i od 15 grudnia 2013 r. jest udostępniany na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej www.mpips.gov.pl.

3. Obliczasz kwotę, którą możesz przekazać fiskusowi - nie może ona przekroczyć 1 proc. podatku należnego i musisz ją zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół.

4. Wypełniasz odpowiednie rubryki w PIT-37.

W formularzu znajduje się blok "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)". Jeśli w bloku tym podasz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji (nie musisz wpisywać nazwy organizacji, którą chcesz obdarować) oraz kwotę do przekazania na jej rzecz, to będzie to równoznaczne ze złożeniem tego wniosku.

Na tej podstawie naczelnik urzędu skarbowego przekaże pieniądze OPP. Przekazanie środków nastąpi na rachunek bankowy podany przez OPP i zamieszczony w wykazie prowadzonym przez MPiPS. Ty nie musisz go znać i podawać w składanym zeznaniu podatkowym.

Uwaga!

W jednym zeznaniu podatkowym możesz wskazać tylko jedną OPP. Jeżeli składasz więcej zeznań, w każdym z nich możesz obdarować inną OPP.

Dodatkowo w formularzu PIT jest rubryka ("Informacje uzupełniające" tuż po "Wniosku o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP"), w której możesz poinformować fiskusa, że chcesz, aby twoje pieniądze z 1 proc. podatku trafiły na konkretny cel, np. wsparcie wybranego programu organizacji lub na leczenie konkretnego podopiecznego. Musisz jednak pamiętać, że ostateczną decyzję o tym, na jaki cel OPP wyda pieniądze uzyskane w ramach 1 proc. (nawet gdy wskażesz konkretną osobę, którą chcesz obdarować) podejmuje sama organizacja.

5. Wysyłasz PIT

Wypełniony formularz składasz osobiście, wysyłasz pocztą lub pocztą elektroniczną do urzędu skarbowego.

Emeryci i renciści, którzy otrzymują PIT roczny z ZUS, nie mają obowiązku składać dodatkowego rozliczenia rocznego. Jeżeli chcą jednak przekazać 1 proc. swojego podatku, powinni złożyć PIT-37 nie później niż 30 kwietnia 2014 r.

Dlaczego warto

Już od kilku lat możemy przekazywać 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Warto skorzystać z tej możliwości, tym bardziej że nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami. To bardzo proste i nic nie kosztuje. Sami nic nie tracimy, a możemy wspomóc najbardziej potrzebujących. Możemy wskazać, do kogo trafi część naszego podatku dochodowego, który inaczej musielibyśmy zapłacić państwu i wtedy to rząd decydowałby, jak je wydać. A tak wiemy, na co zostaną wykorzystane nasze pieniądze.

1 proc. podatku możemy przeznaczyć m.in. na pomoc chorym dzieciom (np. Miej Serce, Fundacja Serce Dziecka, Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci, Fundacja Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Nowa Nadzieja"), osobom starszym, niepełnosprawnym, bezdomnym, na wyrównywanie szans edukacyjnych (np. Chrześcijańska Służba Charytatywna), na wspieranie ekologii (np. Greenpeace) czy też organizowanie imprez kulturalnych, promowanie polskich tradycji narodowych (np. Instytut Działań Twórczych). W ten sposób możemy wesprzeć organizacje, które pomagają zwierzętom czy niosą pomoc ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych (np. ADRA Polska) albo wspierają edukację i wychowanie (np. FERSO, czyli Fundację Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego). To tylko niektóre przykłady. Lista organizacji, którym można podarować

1 proc. podatku, jest bardzo długa i warto wybrać z niej te, którym najbardziej chcemy pomóc.

Poza ofiarowaniem 1 proc. na OPP możesz pomóc przekazując darowiznę.

Darowizny na rzecz kultu religijnego

Możesz również zmniejszyć swój dochód, od którego płacisz podatek, o kwotę przeznaczoną na darowizny na cele kultu religijnego.

Obowiązuje limit - możesz odliczyć nie więcej niż 6 proc. dochodu. Te darowizny to m.in. wpłaty na rzecz parafii związane z jej bieżącą działalnością, prace remontowe, porządkowe, budowa kościoła, jego wyposażenie, zakup przedmiotów liturgicznych, ale też np. na rzecz Radia Maryja czy Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego. Wysokość darowizny musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a jeśli jest to darowizna inna niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny.

Pamiętaj!

Musisz określić cel darowizny, wpisując do umowy czy w tytule przelewu "cel kultu religijnego". Jeśli tego nie zrobisz, fiskus może zakwestionować prawo do skorzystania z ulgi.

W zeznaniu rocznym musisz wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia oraz dane obdarowanego (nazwa i adres).

Darowizny na cele krwiodawstwa

Jeśli jesteś honorowym krwiodawcą, możesz skorzystać z ulgi i odliczyć od swego dochodu 6 proc.

Honorowy dawca krwi to osoba, która oddała bezpłatnie krew (lub jej składniki) i została zarejestrowana w stacji krwiodawstwa. Prawo do odliczenia przysługuje nie tylko dawcom krwi, ale również osobom, które oddają składniki krwi (np. osocze czy krwinki). Ale uwaga! Osoby, które za oddaną krew lub jej składniki otrzymały jakikolwiek ekwiwalent pieniężny, nie mogą skorzystać z ulgi.

Wysokość odliczenia obliczasz w ten sposób, że mnożysz ilość faktycznie bezpłatnie oddanej krwi przez przyjęty dla tej ulgi przelicznik w postaci obowiązującego ekwiwalentu pieniężnego, czyli 130 zł za każdy litr.

Żeby dokonać odliczeń z tytułu ulgi dla honorowych krwiodawców, musisz postarać się o właściwe udokumentowanie ilości oddanej krwi. Musisz więc mieć zaświadczenie o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Otrzymanego w stacji krwiodawstwa dokumentu nie trzeba dołączać do zeznania, ale należy je przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym złożono zeznanie podatkowe. Jeśli korzystasz z ulgi na cele krwiodawstwa, do zeznania podatkowego musisz dołączyć formularz PIT/O, w którym wykazujesz kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi oraz dane obdarowanego (nazwę i adres jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, w której oddał krew).

Ważne!

Jeśli dokonujesz więcej niż jednej darowizny (np. na rzecz organizacji pożytku publicznego, kultu religijnego i na cele krwiodawstwa), łączna kwota odliczeń z tych tytułów nie może

przekroczyć 6 proc. kwoty twego dochodu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają