OKULISTA
Okulista wykryje choroby oczu, których objawów jeszcze nie odczuwamy. W starszym wieku soczewka oka może ulec zmętnieniu. Coraz trudniej rozpoznajemy szczegóły (zwłaszcza w słabym oświetleniu) i możemy mieć wrażenie patrzenia przez mleczną szybę. Ta choroba to zaćma, a jej wczesne rozpoznanie i wymiana zmętniałej soczewki na sztuczną pozwala odzyskać normalną ostrość wzroku. Drugą chorobą oczu związaną z wiekiem jest zwyrodnienie plamki żółtej – specjalnego miejsca w siatkówce oka, które odpowiada za ostre widzenie, zwłaszcza podczas czytania. Początkowo także nie daje objawów, a zbyt późno wykryta jest trudniejsza do wyleczenia. Specjalne przyrządy pozwalają też zobaczyć na dnie oka drobne naczynia, które może uszkadzać cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze. Trzymajmy więc rękę na pulsie i odwiedzajmy okulistę po każdych urodzinach.
LARYNGOLOG
Pogorszenie słuchu związane z wiekiem jest trudno zauważalne. Najpierw przestajemy słyszeć dźwięki, które stanowią tło codziennego życia. Na początku nie słyszymy szelestu liści, tykania zegara, później śpiewu ptaków. Zgłaszamy się do lekarza, dopiero gdy nie jesteśmy w stanie zrozumieć ludzkiej mowy w szumie innych dźwięków. W rozmowie przeszkadza nam np. włączone radio. Współczesna medycyna oferuje aparaty słuchowe, które poprawiają jakość życia, zwłaszcza gdy stosuje się je od wczesnych etapów niedosłuchu.
KARDIOLOG
Ból w klatce piersiowej czy niemiarowe bicie serca to pierwsze objawy problemów kardiologicznych. Wyprzedźmy je i badajmy serce raz w roku. Współczesna kardiologia dysponuje metodami, które precyzyjnie ocenią pracę mięśnia sercowego. Nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Wszystko to, co wcześnie zostanie wykryte, łatwiej jest wyleczyć. Pomiar ciśnienia krwi to bardzo ważne i proste badanie, które powinniśmy wykonywać raz w miesiącu. Jeżeli mierzymy je w domu, zapisujmy wartości, by pokazać je lekarzowi. W starszym wieku zarówno dla serca, jak i dla mózgu ważne jest, aby ciśnienie nie było zbyt wysokie ani zbyt niskie.
NEUROLOG
Bliscy zwracają uwagę, że zapominamy o tym, co się działo przed chwilą, ale szczegółowo pamiętamy wydarzenia z młodości? Pozostawiamy przedmioty w różnych miejscach i nie potrafimy ich odnaleźć? Nie zwlekajmy dłużej z wizytą u neurologa. Większość zachorowań na chorobę Alzheimera przypada po 65. Roku życia, a diagnoza jest nadal stawiana zbyt późno.
GINEKOLOG
Wiek nie zwalnia z profilaktyki chorób kobiecych. Wcześnie wykryte zmiany nowotworowe możemy skutecznie leczyć. Ginekolog może pomóc kobietom także w trudnym problemie nietrzymania moczu.
UROLOG
Także panowie mają swojego lekarza, o którym co najmniej raz w roku powinni pamiętać. Problemy z oddawaniem moczu to częsta przypadłość seniorów, która może być wczesnym objawem raka prostaty. Pamiętajmy – późne rozpoznanie często uniemożliwia podjęcie skutecznego leczenia.
STOMATOLOG
Seniorzy odwiedzają stomatologa zbyt rzadko. Często dopiero wówczas, gdy złamie się ząb. Tymczasem trzeba systematycznie usuwać kamień nazębny i leczyć próchnicę. Stan zapalny w jamie ustnej może sprzyjać utracie zęba, a tego nikt nie chce.
SZCZEPIENIA PRZECIWKO GRYPIE
Szczepienie zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę, która w „złotym wieku" potrafi być szczególnie dokuczliwa. Dlatego, by uniknąć groźnych powikłań, zalecane jest regularne szczepienie – raz w roku, w okresie jesiennym.
DOROTA POWAŁA,
LEKARZ PZU ZDROWIE