Dopalacze

i

Autor: Cezary Pecold

Po czym poznać, że nasze dziecko zażywa dopalacze?

2015-07-14 15:37

W ostatnich dniach mamy do czynienia z falą zatruć dopalaczami. Sięgają po nie zarówno dorośli ludzie, jak i Ci najmłodsi. Oddział w szpitalu w Bydgoszy w zeszłym tygodniu przyjął 9-latka, który zatruł się właśnie dopalaczem. Po czym rodzice mogą poznać, że ich pociecha również zażywa te groźne specyfiki? Objawy są dosyć charakterystyczne i łatwo je zauważyć.

Dopalacze to plaga! Reakcji organizmu na nie - nie sposób nie rozpoznać. Jak mówi toksykolog z Poznania, doktor Eryk Matuszkiewicz, oznaki zatrucia dopalaczami to przede wszystkim nadpobudliwość i agresja. Wszystko dlatego, że po zażyciu dopalaczy najpierw reaguje centralny układ nerwowy. - Tracimy totalnie kontrolę nad swoim zachowaniem, ale zaraz potem upośledzony zostaje układ krążenia, wzrasta ciśnienie tętna, może dojść do niewydolności krążenia – tłumaczy dr Matuszkiewicz. To jednak dopiero wstęp do dalszych kłopotów. Następnie występuje napięcie mięśniowe, a do organizmu wydzielana jest substancja, która doprowadza do niewydolności nerek. – Oczywiście dochodzi też do niewydolności całego układu oddechowego – mówi toksykolog. Piekło nadchodzi zaraz potem. Po zażyciu dopalaczy gwałtownie rośnie temperatura. – Pacjent gotuje się od środka, następuje rozpad komórek – mówi lekarz.

Sprawdź: Mocarz - dopalacz: SKŁAD, DZIAŁANIE, SKUTKI ZAŻYWANIA "Wystrzeliło mi mózg"

Na co powinni rodzice zwrócić uwagę, obserwując swoje dzieci? Na pewno na bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe. Zlekceważenie tych sygnałów może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, śpiączki, niewydolności nerek, wątroby. Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe – np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży. Powinna zaniepokoić nadmierna potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy i przede wszystkim agresja pod każdą postacią.

Zobacz: 10 tys. złotych dziennie za leczenie pacjenta zatrutego DOPALACZAMI

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki