Ponad 100 pielgrzymek, walka z komunizmem oraz dialog międzyreligijny to najważniejsze osiągnięcia pontyfikatu Jana Pawła II (85 l.). - Nie bał się podejmować wyzwań czasów, w których żył. Nie szukał taniej popularności. Obserwował rzeczywistość i skutecznie reagował - mówi ks. Zbigniew Sobolewski, teolog moralista. - Był człowiekiem dialogu, nakierowanym na czynienie dobra i świat na tym dużo skorzystał.
Niektórym jego działania wydawały się niezgodne lub wręcz sprzeczne z tendencjami w Kościele - przypomina ks. Sobolewski
Dla milionów katolików pielgrzymki Jana Pawła II były najważniejszym elementem jego papiestwa. Poruszał serca, umysły i wyobraźnię, mówiąc o Bogu. Podczas ośmiu pielgrzymek do Polski rozbudził aspiracje wolnościowe. Przypominał nam, że ważniejsze jest to, kim jesteśmy, niż to, co posiadamy. Na początku pontyfikatu spotykał się z dużą krytyką wśród wiernych oraz duchowieństwa. - Niektórym jego działania wydawały się niezgodne lub wręcz sprzeczne z tendencjami w Kościele - przypomina ks. Sobolewski. - W rzeczywistości były jednak głęboko przemyślane. Dopiero teraz z perspektywy czasu możemy we właściwy sposób ocenić sens jego papieskiej polityki związanej z podróżami, które miały nie tylko religijne cele. - Pielgrzymka na Kubę była nie tylko manifestem wiary, ale i walką o prawa człowieka.
Zobacz też: Mieszkańcy Ełku wybrali Jan Paweł II na patrona
Spotkania z Żydami zmniejszyły napięcia pomiędzy chrześcijanami a wyznawcami judaizmu
Spotkanie z Fidelem Castro poprawiło sytuację obywateli Kuby. Spotkania w Asyżu przyczyniły się do wzrostu dialogu międzyreligijnego i tolerancji. Spotkania z przywódcami państw bloku wschodniego wniosły konkretne przemiany społeczno-polityczne w Europie. Spotkania z Żydami zmniejszyły napięcia pomiędzy chrześcijanami a wyznawcami judaizmu. Jan Paweł II przypominał, że powołaniem każdego człowieka jest świętość. - Czyli używanie inteligencji, wiedzy i wykształcenia wyłącznie po to, by kochać - mówi ks. Sobolewski. Niezwykły pontyfikat Polaka związany był też z tajemnicą krzyża i cierpienia. - Jan Paweł II pokazał całemu światu, szczególnie w ostatnich dniach, jak heroicznie naśladował Chrystusa. Taką postawą dowiódł, że życie należy chronić od poczęcia aż do śmierci, bo jest nam dane przez Boga - wyjaśnia ks. Sobolewski.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail