POGODA NA ŻYWO: ulewy, podtopienia, stany alarmowe NAJNOWSZE INFORMACJE, ZDJĘCIA i WIDEO

2014-05-16 22:47

Małopolskie, śląskie i podkarpackie - w tych województwach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadził trzeci stopień zagrożenia powodziowego. Intensywne opady deszczu nie ustępują, a poziom wody w rzekach stale wzrasta. Synoptycy ostrzegają, że najgorsze dopiero nastąpi... Śledź najnowsze informacje na SE.pl

> Śledź najnowsze informacje powodziowe - by zobaczyć najnowsze wiadomości odśwież stronę - wciśnij F5 <

20.45

Stany alarmowe przekroczone w 37 miejscach, ostrzegawcze w 61! - ostrzega tvn24.pl.

Na Wiśle formuje się fala wezbraniowa, do tej pory nie pojawiło się jednak bezpośrednie zagrożenie powodzią. W czwartek i w piątek straż pożarna w pięciu województwach na południu Polski interweniowała 4,1 tys. razy.

19.30

Sytuacja jest bardzo poważna, m.in w Nowym Targu. Zobaczcie film.

PODWYŻSZONY STAN WODY W WIŚLE

> Śledź najnowsze informacje powodziowe - by zobaczyć najnowsze wiadomości odśwież stronę - wciśnij F5 <

16.40

Burze pogarszają sytuację szczególnie na południowym wschodzie. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą silne opady. W nocy może 10 l/mkw. oraz porywy wiatru do 70 km/h. Jak podaje tvnmeteo.tvn24.pl, burze przesuwają się na północ.

15.14

Na Wiśle formuje się fala wezbraniowa - informuje IMGW. Na ponad 50 stacjach wodowskazowych przekroczone zostały stany alarmowe - czytamy w TVN Meteo.

14.26

Jak podaje TVN Meteo, Do niedzieli na samym południu ma spaść nawet 90 litrów wody na metr kwadratowy.

14.00

Najgorsza sytuacja nadal panuje w Małopolsce. Bez prądu jest wciąż 38,5 tys. mieszkańców. W powiatach: myślenickim, suskim, nowosądeckim i tarnowskim obowiązują alarmy powodziowe. Ta sama sytuacja dotyczy gmin: Biecz, Bobowa, Gnojnik, Krościenko, Łapanów, Skawina i Szczawnica. W 12 przypadkach władze lokalne ogłosiły pogotowie przeciwpowodziowe.

13.20

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że na Wiśle tworzy się fala wezbraniowa. Ponad 50 wodowskazów pokazuje przekroczenie stanów alarmowych. Stany ostrzegawcze przekroczone zostały na 43 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 4 stacjach w dorzeczu Odry.

Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia dotyczą województwa małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Z kolei 5 ostrzeżeń drugiego stopnia dotyczy możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych na terenie województw: lubelskiego, dolnośląskiego (Kotlina Kłodzka), opolskiego (zlewnia Odry), łódzkiego (zlewnia Pilicy), śląskiego (dorzecze górnej Odry i zlewnia górnej Warty), świętokrzyskiego (zlewnia Pilicy, Nidy, Koprzywianki i Kamiennej).

12. 21

Najgorsza sytuacja panuje na Śląsku i w Małopolsce - stiwerdził Rafał Trzaskowski, minister Administracji i Cyfryzacji. Na Podkarpaciu ulewy powoli ustępują, zaś coraz groźniej robi się w Małopolsce. Doszło do osunięć czterech domów, a kilka innych jest nadal zagrożonych. Z obawy przed kolejnymi osunięciami ewakuowano kilkadziesiąt osób.

Minister Trzaskowski, pytany o to, czego nauczyła go powódź z 2010 roku, odpowiedział, że najważniejsze jest, aby koordynować akcję z wyprzedzeniem.

- W poniedziałek premier odpytywał wojewodów na konwencie wojewodów, a we wtorek była telekonferencja. My się po prostu do tego od samego początku przygotowaliśmy. Byliśmy w stanie określić newralgiczne miejsca i wysłać tam strażaków - podkreślił Trzaskowski.

11.53

W Małopolsce grunt jest już na tyle przesiąknięty wodą, że zaczynają tworzyć się osuwiska - informuje TVN Meteo. W miejscowości Brzegi w powiecie tatrzańskim skarpa osuwa się na dom. Konieczna była tam ewakuacja mieszkańców. Ziemia osunęła się też w Piwnicznej-Zdroju. W Barcicach w powiecie nowosądeckim strażacy ewakuowali mieszkańców dwóch budynków, w Dąbrowie (pow. nowosądecki) ewakuowano 10 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej, w Suchej Beskidzkiej (pow. suski) – 15 osób z trzech budynków, a w Osieczanach (pow. myślenicki) - 12 osób z domków letniskowych - pisze TVN Meteo. W Krzyszkowicach (powiat myślenicki), wezbrany potok porwał zaś samochód. Na szczęście nikomu nic się nie stało - podróżujący autem sami zdołali je opuścić.

11.45

W Skoczowie (powiat cieszyński) silny nurt rzeki Bajerka, która jest dopływem Wisły, przerwał wały - informuje TVN24. Według stacji, siedem domów zostało zalanych, zagrożone są trzy kolejne.

11.40

Jak podaje TVN 24, na Podkarpaciu w piątek alarmy powodziowe obowiązują w pięciu powiatach (dotyczą: powiatu jasielskiego, gmin Dukla, Chorkówka, Jedlicze i Miejsce Piastowe w pow. krośnieńskim; Zagórza i Komańczy w pow. sanockim; Ustrzyk Dolnych w pow. bieszczadzkim oraz gminy Brzostek w pow. dębickim). Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w powiatach ropczycko-sędziszowskim, strzyżowskim, przeworskim, brzozowskim, mieleckim oraz w Rzeszowie.Strażacy interweniowali już 660 razy!

11.25

Gdzie będzie pada, a gdzie będzie padać?

Według synoptyków w częściach kraju, które są najbardziej zagrożone powodzią nie powinny pojawiać się już tak silne opady deszczu, jak dotąd.

Według wprost.pl, najsilniej pada obecnie w Górach Świętokrzyskich oraz na Wyżynie Śląskiej w rejonie Beskidu Śląskiego. Ale front cały czas się przemieszcza. Dziś opadów możemy się spodziewać od Śląska Opolskiego i Górnego przez centrum kraju po Podlasie.

10.53

Na Śląsku Cieszyńskim stan alarmowy przekroczyła rzeka Wisła w miejscowościach Wisła, Ustroń i Skoczów, Brennica w Brennej i Olza w Cieszynie. Strażacy poinformowali, że do odwołania zamknięty został most drogowy w Wiśle, który łączy centrum z osiedlem położonym za rzeką - informuje interia.pl.

10.38

Najpoważniejsza sytuacja jest w powiatach nowosądeckim, gdzie służby interweniowały ponad 260 razy, nowotarskim, gdzie było ponad 240 interwencji oraz w powiecie limanowskim (około 250 interwencji). Zamknięta została droga wojewódzka numer 968 w miejscowości Kamienica w powiecie limanowskim - informuje gazetaprawna.pl.

10.23

Zapory wodne na Dunajcu w Niedzicy i Rożnowie oraz w Dobczycach na Rabie rozpoczęły zwiększone zrzuty wody. W Szczawnicy mocno przybrał górski potok Grajcarek podtapiając budynki. W Zakopanem koparki udrażniały koryto potoku Olczyskiego w Jaszczurówce, gdzie konary blokowały przepływ wody - informuje TVN Meteo.

10.03

W woj. śląskim stany alarmowe na rzekach przekroczone są w 7 miejscach, a ostrzegawcze w 10.

9.57

Nie jeżdżą pociągi na trasie Tarnów - Krynica, woda podmyła tory w miejscowości Bogoniowice. Tysiące gospodarstw na Podhalu i okolicach Nowego Sącza zostało zalanych, woda wdarła się do piwnic, 38 tysięcy domów z Krakowa i okolic oraz Tarnowa nie ma prądu.

9.44

Szczegóły z województwa małopolskiego

Dwie drogi krajowe, pięć wojewódzkich i dziewięć lokalnych jest nieprzejezdnych.

Zamknięte drogi są: w Witowicach Dolnych ( gmina Łososiana Dolna, droga krajowa 75), Dąbrowie ( gmina Chełmiec),Gromniku, Pławnej ( gmina Ciężkowice), Siedliskach ( gmina Tuchów), Kamienicy ( gmina Kamienica, powiat limanowski), Koszarach i Młynnej ( gmina Limanowa), Ochotnicy Górnej ( gmina Ochotnica Górna, powiat nowotarski) oraz Jankowej Lipniczce ( gmina Bobowa).

Nieprzejezdne są także drogi w miejscowościach: Smerkowiec ( powiat gorlicki), Śnietnica ( powiat gorlicki), Olchawa - Królówka ( gmina Nowy Wiśnicz), Wieruszyce ( gmina Łapanów), Rożnów ( gmina Gródek nad Dunajcem).

POGODA - poranny raport o sytuacji w Polsce

Rzęsiste deszcze i miejscowe podtopienia to nie koniec niespodzianek natury! Na dzisiaj - oprócz opadów deszczu - zapowiadane są silne porywy wiatru, który może osiągać prędkość 80km/h. Radzimy zabezpieczyć swoje samochody i domy - wiatr może ścinać gałęzie i łamać drzewa.

- Jest to wiatr, który wprawdzie nie wyrywa drzew z korzeniami, natomiast stanowi zagrożenie, gdyż łamie gałęzie niektórych większych drzew - informuje synoptyk TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek.

Zdaniem synoptyk bolesne skutki ulew dopiero nadejdą. W południowej części kraju ziemia jest już tak przesiąknięta, że nawet słabszy podmuch wiatru może powalić drzewa.

Zobacz: Pogoda na piątek. Burze, ulewy i podtopienia na południu Polski!

Podkarpacie

Prognoza pogody niesie ze sobą również dobre wieści. W rejonach Polski zagrożonych powodzią, opady powoli ustępują.

- Dla tej części kraju to może już te najsilniejsze opady przeminęły, natomiast teraz pojawią się ich skutki - dodaje Arleta Unton-Pyziołek.

Podtopieniami zagrożone są obszary położone w pobliżu Dunajca. W ciągu ostatnich 48 godzin w Tatrach mogło spaść nawet 100 l/mkw. wody.

Małopolska

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Małopolsce. W 18-stu miejscach rzeki przekroczyły stany alarmowe, zaś w 20-stu ostrzegawcze. W Nowym Sączu rzeka Kamienica przerwała wały. Na terenie Nowego Sącza, powiatu myślenickiego, w gminach Szczawnica, Bobowa, Łososina Dolna i Zawoja ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Podtopionych jest kilkanaście dróg. 40 tys. osób nie ma już prądu. W gminie Stary Sącz ewakuowano już pierwsze osoby w związku z osunięciami ziemi.

Śląsk

Na Śląsku poziom wody w ośmiu punktach pomiarowych przekroczył stan alarmowy - poinformowały dzisiaj służby kryzysowe wojewody. Stany ostrzegawcze przekroczone zostały w 12 miejscach. Skutkiem intensywnych opadów są również nieprzejezdne drogi. Ze względu na podwyższony stan wody, zamknięta została droga powiatowa w Ochabach (powiat cieszyński), przy skrzyżowaniu z drogą krajową 81. Olza w Cieszynie przekroczyła stan alarmowy o 80 cm!

Dyżurna Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach zapewnia, że - oprócz miejscowych podtopień - nie odnotowano większych problemów i nie było potrzeby ewakuacji.

Wiadomości Se.pl na Facebooku

A oto jak wygląda sytuacja na miejscu:

RZEKA KAMIENICA W NOWYM SĄCZU

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki