Upały w Polsce. Tropikalne powietrze nad większością kraju. Termometry wskażą ponad 30 stopni Celsjusza
Od kilku dni w większości regionów kraju mamy do czynienia z coraz wyższymi temperaturami. Prawdziwie tropikalne temperatury rozpoczną się już w czwartek 17 czerwca. Końcówka tygodnia będzie początkiem istnego festiwalu gorąca. Do tego dochodzi fakt, że odpoczynku od wysokich temperatur nie będą mogli zaznać nawet mieszkańcy statystycznie najchłodniejszych regionów! Jeden z synoptyków IMGW zwrócił uwagę na zaskakująco wysokie temperatury m.in. na Pogórzu (tereny górzyste). Najcieplej będzie w szczególności na zachodzie kraju. Tam według prognoz IMGW, temperatura może przekroczyć 30 °C.
Zobacz też: Fala upałów dociera do Polski! Na termometrach grubo ponad 30 stopni! [POGODA DŁUGOTERMINOWA]
Upały w Polsce i tropikalna noc w weekend. Jak radzić sobie z upałami?
Kiedy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, nasz organizm męczy się o wiele szybciej, niż przy temperaturze nieprzekraczającej 25 stopni C. Taki klimat, utrzymujący się przez kilka dni, może być niezwykle groźny. Jak radzić sobie z upałami?
Już z czwartku na piątek (17/18.06.21 r.) ostrzeżenia IMGW obejmą niemal cały kraj, będą obowiązywały aż do niedzieli (20.06.21 r.) lub poniedziałku. Z kolei w sobotę będziemy mieć do czynienia z pierwszą w tym roku tropikalną nocą (mówimy o niej wtedy, kiedy w nocy temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza). Z tego powodu, w oparciu o wiedzę specjalistów z portalu twojapogoda.pl, przygotowaliśmy wskazówki, jak radzić sobie z ponadnormatywnie wysokimi temperaturami i promieniowaniem słonecznym.
Zobacz też: Jasnowidz Jackowski mówi jakie będzie lato 2021! Jego przepowiednia przeraża
Przede wszystkim, synoptycy zwracają uwagę na popularny mit. Najwyższa temperatura wcale nie jest odczuwalna w południe, jak zwykło się zakładać. - Najwyższe temperatury w ciągu doby notowane są między godziną 15:00 a 18:00. Natomiast w okolicach południa mamy największe promieniowanie słoneczne, a więc największe dawki niebezpiecznych promieni ultrafioletowych docierają do naszej skóry - tłumaczą meteorolodzy z portalu twojapogoda.pl.
- Dla własnego bezpieczeństwa, warto ograniczyć (o ile to możliwe) przebywanie na zewnątrz w godzinach od 10.00 do 18.00.
Jasne kolory też powinny pomóc. Do tego zwiewne, lekkie ubranie, najlepiej z bawełny, bo ta - jak przekonują - pozwala naszej skórze "oddychać". Ciemne kolory absorbują o wiele więcej słońca, przez co mogą przyczyniać się do zwiększonego odczuwania gorąca.
- lekkie, jasne, zwiewne ciuchy, najlepiej bawełniane. Wystrzegajmy się czarnych i ciemnych ubrań!
Odpuśćmy sobie treningi. Jeśli koniecznie chcemy zażyć trochę ruchu, najbezpieczniej będzie pobiegać nad ranem, lub pod wieczór - do tego na terenach zalesionych (parki, lasy). Kąpanie w morzu, czy jeziorze też lepiej sobie odpuścić.
- Najbliższy tydzień bez wyczerpujących treningów, jeśli już - tylko wieczorem, lub rano, najlepiej w zacienionych miejscach.
Pamiętajmy też o nakryciu głowy. Jego brak może się skończyć nawet udarem. - Parasol przeciwsłoneczny też się sprawdzi - radzą eksperci.
Nawadnianie - podstawą przetrwania upalnych dni jest dobre nawodnienie. Odpowiednią ilością będą 2 litry wody na dobę. Warto na jakiś czas odstawić kofeinę, alkohol, czy cukier.
- 2 litry wody dziennie, odstawmy alkohol, cukier, czy kawę.
Klimatyzatory są w porządku, o ile korzystamy z nich z umiarem. Optymalna temp. powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić ok. 23 stopni Celsjusza.