Jak będzie przebiegać uroczystość?
Uroczystości pogrzebowe Wisławy Szymborskiej rozpoczną się o godz. 12 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Wszyscy, którzy chcą pożegnać poetkę powinni zjawić się kilkanaście minut wcześniej w okolicach bramy głównej cmentarza – przy ul. Rakowickiej.
Wisława Szymborska życzyła sobie, żeby uroczystości miały charakter świecki. Urna z prochami zostanie przeniesiona z domu pożegnań do rodzinnego grobowca aleją główną cmentarza.
Przy grobie planowane są oficjalne przemówienia – uroczystość poprowadzi Andrzej Seweryn. Głos zabierze prezydent Bronisław Komorowski, a także przedstawiciele władz samorządowych i przyjaciele Szymborskiej.
Urna zostanie złożona do grobowca przy dźwiękach utworów Elli Fitzgerald.
Uroczystości pogrzebowe Wisławy Szymborskiej powinny zakończyć się około godziny 14.00
Telebim, barierki, cegiełki zamiast kwiatów
Uroczystości pogrzebowe Wisławy Szymborskiej będą miały charakter otwarty, a to oznacza, że może na nie przyjść każdy. Ze względu na oficjalne delegacje na cmentarzu wprowadzono jednak duże obostrzenia.
Nie będzie można zatrzymać się na alei głównej cmentarza oraz w okolicach samego grobowca. Tam wyznaczono miejsca dla najbliższych przyjaciół, oficjeli i akredytowanych mediów. Pozostali żałobnicy będą mogli uczestniczyć w uroczystościach w wyznaczonych sektorach odgrodzonych barierkami.
Na pogrzebie Wisławy Szymborskiej może zjawić się nawet kilka tysięcy ludzi. Możliwe, że nie wszystkim uda się wejść na cmentarz. Dlatego uroczystości będzie można również obserwować na telebimie. Został on ustawiony przy wejściu na cmentarz od strony ul. Rakowickiej przy budynku Zarządu Cmentarzy Komunalnej.
Organizatorzy uroczystości pogrzebowych podkreślają również, że w dniu pogrzebu nie będzie można złożyć kwiatów na grobowcu. Wieńce będą zbierane w wyznaczonym miejscu przy wejściu na cmentarz.