Pandemia koronawirusa w Polsce ma fatalny wpływ na wszystkich mieszkańców, ale być może szczególnie mocno w wieloletniej perspektywie odczują go najmłodsi, którzy już dziś nazywani się przez niektórych przewrotnie "pokoleniem COVID" lub "dziećmi kwarantanny". Jak wytłumaczyć najmłodszemu, być może kilkuletniemu dziecku, że nie może odwiedzić ukochanej babci przez COVID-19? Że nie może wyprawić hucznych urodzin dla przyjaciół? To zadanie trudne, przed którym stoją rodzice, ale i psychologowie. Pandemia ogranicza i osłabia edukację, bo poziom lekcji zdalnych często mocno odbiega od tego, czego dziecko mogłoby nauczyć się w szkole - stacjonarnie. Dołóżmy do tego utrudnienia w kontakcie z obciążoną służbą zdrowia i problemy gotowe. Na to, że pandemia COVID-19 może mieć fatalny wpływ na dzieci już w 2020 roku w swoim raporcie zwracał uwagę UNICEF. Wnioski organizacji są zatrważające.
Pokolenie COVID, dzieci kwarantanny. "Konsekwencje mogą być druzgocące i zagrażać całemu pokoleniu"
Pod koniec ubiegłego roku, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, UNICEF opublikował raport „Averting a Lost COVID Generation”, w którym przedstawia tragiczne i ciągle rosnące negatywne skutki pandemii na życie najmłodszych. "Chociaż przebieg infekcji COVID-19 u dzieci jest najczęściej łagodny, to liczba zakażeń wśród najmłodszych rośnie, a długoterminowe konsekwencje pandemii na edukację, zdrowie i warunki życia dzieci mogą być druzgocące i zagrażać całemu pokoleniu", czytaliśmy. "Utrudnienia w dostępie do podstawowych usług i rosnący poziom ubóstwa to największe zagrożenie dla dzieci. Im dłużej trwa ten kryzys, tym większy ma wpływ na edukację, zdrowie, odżywianie i warunki życia najmłodszych. Przyszłość całego pokolenia jest zagrożona", powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.
Pokolenie COVID, dzieci kwarantanny. UNICEF apeluje do rządów państw
Eksperci UNICEF zauważają w raporcie, że utrudnienia w dostępie dzieci do podstawowych usług medycznych i opieki społecznej to poważne zagrożenie. Opierając się na danych ze 140 krajów UNICEF stwierdza m.in. że nastąpił spadek o 40% w dostępie do wsparcia żywnościowego dla kobiet i dzieci, utrudniony jest dostęp do 70% usług w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, co w czasie pandemii koronawirusa i braku wsparcia ze strony szkoły stanowi ogromne zagrożenie. "W listopadzie 2020 r. 572 mln uczniów nie mogło chodzić do szkół z powodu zamknięcia placówek w 30 krajach. To 33% wszystkich uczniów w systemie edukacji.(...) W połowie 2020 r., na całym świecie, liczba dzieci dotkniętych wielowymiarowym ubóstwem, czyli brakiem dostępu do edukacji, opieki medycznej, zakwaterowania, żywności, sanitariatów czy wody, zwiększyła się o 150 mln, czyli o ok. 15%", podaje UNICEF. Aby skutecznie walczyć z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19, UNICEF apeluje do rządów państw o zapewnienie podstawowych potrzeb obywatelom.