W latach 2002-2011 do Polski wróciło ok. 300 tys rodaków, 172 tys w ciągu ostatnich trzech lat – szacuje GUS. Jednak w tym czasie z kraju wyjechało 874 tys. osób!
Jeszcze dwa lata temu za granicą, na stałe przebywało półtora miliona Polaków. Obecnie poza granicami kraju pozostaje ponad 2 mln emigrantów!
Wyjazdy Polaków za pracą zmniejszyły liczebność naszego kraju do poziomu sprzed 30 lat. Statystyki nieco ratują napływający do Polski obywatele innych krajów. Dzięki nim Polska liczy ponad 37 mln mieszkańców.
Z najnowszego raportu GUS wynika, że przyczyną powrotu nielicznych nie jest poprawa sytuacji w kraju. Głównym powodem, jak podaje Interia, jest tęsknota za rodziną. Dopiero na dalszym miejscu jest zakończenie kontraktu albo utrata pracy i problemy ze znalezieniem nowej.
Prawie nikt nie wraca z zamiarem założenia w Polsce własnej firmy. Rodzima biurokracja skutecznie odstrasza. Rodacy wolą prowadzić działalność gospodarczą w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Cała Polska ucieka z Polski!
– Do tej statystyki trzeba podchodzić ostrożnie. Bo mamy tendencję do idealizowania własnych zachowań. Część osób w razie niepowodzenia, np. przy poszukiwaniu pracy, mówi, że wraca do kraju, bo zżera je tęsknota za rodziną lub poświęca się dla jej dobra – przestrzega dr Piotr Szukalski w wypowiedzi dla "Dziennika Gazety Prawnej".
Prognozy są nieciekawe. Emigranci zaczną wracać jeżeli w kraju będą mieli szanse na osiągnięcie podobnego poziomu życia, co za granicą.