Czyżby Polacy już wkrótce mieli skolonizować Czerwoną Planetę?! Wszystko na to wskazuje! Nie mamy sobie równych w konstruowaniu łazików marsjańskich i wciąż je ulepszamy. Właśnie DZIŚ, w środę 14 maja, najnowsze urządzenie tego typu wylatuje z Białegostoku do USA.
Kto dokonuje tych niewiarygodnych odkryć? To grupa wybitnych studentów i pracowników naukowych Politechniki Białostockiej. W 2011 i 2013 roku wygrali międzynarodowe zawody konstruktorów łazików "University Rover Challenge". Są one organizowane w USA na Pustyni Utah, która najbardziej przypomina Marsa. W tym roku także podjęli wyzwanie. Najnowszego łazika o nazwie Hyperion 2 zapakowali w samolot i wysłali do Ameryki. Badacze dołączą do swego dzieła 21 maja.
Czym różni się nowy łazik od swojego zwycięskiego poprzednika?
Jego rama jest wykonana z tak zwanym profili aluminiowych, przez co jest bardziej wytrzymała, ma też całkiem nowe ramiona, czyli chwytaki. Każde z nich służy do innego rodzaju zadań.
Oto grupa studentów, która podbija Marsa. Więcej na stronie Politechniki Białostockiej pb.edu.pl:
Michał Grześ jest koordynatorem oraz głównym konstruktorem łazika – zajmuje się konstrukcją mechaniczną robota
Robert Bałdyga jest programistą – zajmuje się oprogramowaniem robota oraz aplikacji sterującej
Jakub Maliszewski jest programistą – zajmuje się oprogramowaniem układu FPGA
Jacek Wojdyła jest elektronikiem i mechanikiem – zajmuje się elektroniką w robocie oraz pomaga przy mechanice
Maciej Baka jest elektronikiem – zajmuje się elektroniką robota, płytkami drukowanymi oraz odpowiada za kable.
Maciej Rećko jest mechanikiem oraz młodszym konstruktorem. Dodatkowo odpowiada za naukową stronę zadania „odnajdowania życia”.
Opiekunem drużyny jest dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek – Prodziekan ds. promocji i współpracy Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.