POLSKA ACTA. Rząd Tuska musi podpisać ACTA 26 stycznia. ZA PÓŹNO na wycofanie. Czy KLAUZULA BEZPIECZEŃSTWA coś pomoże?

2012-01-25 17:52

Nie ma już żadnej nadziei, że 26 stycznia Polska nie podpisze umowy ACTA. Według ministra administracji i cyfryzacji jest już za późno, by wycofać się z kontroweryjnego porozumienia. Michał Boni uspokaja, że internautów w Polsce ma chronić specjalna "klauzula bezpieczeństwa", która będzie określać jak Polska interpretuje zapisy ACTA. Czy to oznacza, że artykuły ACTA będzie można naginać. Minister kultury, Bogdan Zdrojewski stanowczo to wyklucza. Po złożonym podpisie pod ACTA żadnych negocjacji nie będzie.

Analizując wypowiedzi ministrów Zdrojewskiego i Boniego trudno oprzeć się wrażeniu, że jedna wyklucza drugą. Szef resortu administracji i cyfryzacji przekonywał w Kontrwywiadzie RMF FM, że nasz rząd musi podpisać ACTA, bo już za późno na wycofanie się.

- Nie możemy tego nie podpisać. (...) Jest trochę za późno. Ten proces przecież trwa tak naprawdę od 2006 roku, Polska w nim uczestniczy od 2008 roku i on ma też bardzo duże pozytywne znaczenie, jeśli chodzi o walkę przeciwko podróbkom, szczególnie z państwami trzecimi, to jest także ochrona polskiego biznesu - zapewniał.

Minister Boni powiedział też, że wszystkie państwa w Europie podpisały ACTA. Szef resortu administracji i cyfryzacji starał się przekonać internautów do zaprzestania protestów, bo do ACTA ma być dołączona KLAUZULA BEZPIECZEŃSTWA, która będzie pokazywała, jak Polska interpretuje punkty należące do naszej kompetencji.

>>> ACTA - cała treść ACTA po polsku

- Ten dokument (ACTA - przyp. red.) w 10 proc. daje kompetencje Polsce i polskiemu rządowi. To dotyczy obszaru spraw karnych i na pewno nie będziemy tu niczego w polskim prawie zmieniali - powiedział.

Co to oznacza? Czy przepisy ACTA będzie można zmieniać?
Minister kultury i dziedzictwa narodowego, który był gościem Radia ZET wyrażał nieco odmienne zdanie.

- Niezależnie od tego, czy my to podpiszemy i ratyfikujemy, jeżeli określona grupa, sześć państw, podejmie tę decyzję i ratyfikuje umowę, to te przepisy będą obowiązywać również w Polsce - wyjaśnił Bogdan Zdrojewski.

- W wyniku protestów stanowisko Polski ws. ACTA nie może zostać zmodyfikowane: W tym dokumencie niczego nie można zmienić, możemy go podpisać albo odrzucić, natomiast nie możemy negocjować żadnego elementu tej umowy - dodał.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają