Polska bardziej dba o środowisko niż jej zachodni sąsiedzi

i

Autor: Shutterstock

Polska bardziej dba o środowisko niż jej zachodni sąsiedzi

2017-01-13 1:00

Panuje błędna opinia, że nasz kraj jest jednym z liderów niechlubnego rankingu państw, które emitują najwięcej dwutlenku węgla do atmosfery. Tymczasem pod względem emisji gazów cieplarnianych na jednego mieszkańca wyprzedza nas aż dziewięć państw UE. Są wśród nich: Niemcy, Francja, Włochy i Wielka Brytania. Natomiast Polska od lat 90. Ograniczyła emisję CO2 aż o jedną trzecią – prześcigając wszystkie kraje Europy Zachodniej.

Za głównego winowajcę zanieczyszczenia powietrza uważa się węgiel. Jednak technologie jego spalania są ciągle doskonalone, tak by pozyskiwanie energii z tego paliwa kopalnego odbywało się z jak najmniejszą szkodą dla środowiska. Również sam węgiel jest wzbogacany i brykietowany, by emitował jak najmniej szkodliwych substancji, takich jak pyły, dwutlenek siarki i dwutlenek węgla.

Elektrownie stawiają na ekologię

Choć mawia się, że „Polska węglem stoi" – to wcale nie nasze państwo jest największym producentem energii z węgla. Są nim Niemcy, które poza tym wydobywają najwięcej węgla brunatnego na świecie. Polska energetyka, mimo że bazuje na węglu, w ostatnich latach inwestowała miliardy w nowoczesne filtry i instalacje do oczyszczania spalin. Dzięki temu w latach 2005–2014 zredukowała emisję dwutlenku siarki o ponad połowę, a tlenków azotu o prawie jedną trzecią.

Prezes gdańskiej Energi Dariusz Kaśków przekonuje, że pomimo takiej poprawy istniejące elektrownie i tak trzeba zastąpić nowymi. – Ogłosiliśmy właśnie przetarg na wykonawcę nowego bloku w Ostrołęce. Będzie to najnowocześniejsza elektrownia węglowa w Polsce, której oddziaływanie na środowisko będzie minimalne – podkreśla.

Najwięcej smogu ze starych pieców

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z grudnia 2014 roku przyczyną 91 proc. zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest indywidualne ogrzewanie budynków. Zakłady przemysłowe i elektrownie odpowiadają łącznie jedynie za 2 proc. zanieczyszczeń, a samochody za 6 proc. Ostatnie alarmy smogowe, które tak zaniepokoiły Polaków, nie zostały wywołane przez wielkie elektrownie węglowe, a jest za nie odpowiedzialna tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia wytworzone na miejscu. Chodzi o miliony pieców, które służą do ogrzewania domów. W większości są to przestarzałe urządzenia, w których pali się niskiej jakości węglem (np. miałem), a często także innymi surowcami. Bywa, że spalane są także śmiecie, które mogą zawierać szkodliwe substancje chemiczne (np. lakierowane drewno, plastik).

DARIUSZ KAŚKÓW, Prezes gdańskiej Energi

– Ogłosiliśmy właśnie przetarg na wykonawcę nowego bloku w Ostrołęce. Będzie to najnowocześniejsza elektrownia węglowa w Polsce, której oddziaływanie na środowisko będzie minimalne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają