Polska nie musi zwracać majątków Niemcom

2008-10-09 21:15

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił skargę Pruskiego Powiernictwa dotyczącą zwrotu majątków Niemców wysiedlonych przymusowo z Polski po II wojnie światowej. To przełomowy wyrok.

W 2006 roku Powiernictwo zaskarżyło Polskę w imieniu 23 swoich członków, obywateli niemieckich, wysiedlonych bądź spadkobierców osób wysiedlonych z dawnych terenów III Rzeszy. Zdaniem skarżących, te wysiedlenia i wywłaszczenia miały charakter czystek etnicznych, a nawet zbrodni przeciwko ludzkości.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że skarga Powiernictwa nie nadaje się do rozpatrzenia. Zdaniem Trybunału, Europejska Konwencja Praw Człowieka, na którą powoływało się Powiernictwo, nie nakłada na państwa-strony obowiązku zwrotu własności pozyskanej przed ratyfikacją konwencji. Polska ratyfikowała Konwencję dopiero w 1993 roku.

Powiernictwo Pruskie nie zamierza ustąpić i już zapowiedziało, że będzie dochodziło swoich racji przed niemieckimi, amerykańskimi i międzynarodowymi.

- Argumentacja Trybunału jest całkowicie niezrozumiała. Wygląda to bardziej na polityczną decyzję politycznej instancji, a nie na postanowienie sądu - powiedział po ogłoszeniu wyroku szef Powiernictwa Rudi Pawelka.

Niemiecki rząd dystansuje się od roszczeń Powiernictwa Pruskiego wobec Polski.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki