Polska przed Trybunał! Komisja Europejska pozywa za in vitro i VAT

2013-09-26 16:11

Komisja Europejska przygotowała w sumie trzy pozwy przeciwko Polsce. Dwa z nich dotyczą zaniżonych stawek VAT, a trzeci nie do końca uregulowanej sprawy in vitro.

Polska, jako jedno z państw, w którym zapłodnienie metodą in vitro nie jest zabronione, powinna, według zaleceń Komisji Europejskiej, wdrożyć specjalną dyrektywę regulującą kwestie bezpiecznego przechowywania i jakości komórek macierzystych. Miało to nastąpić już w 2008 roku. Rząd Donalda Tuska zwlekał z wprowadzeniem unijnych przepisów, pomimo kilku upomnień ze strony Brukseli.

ZOBACZ: METODA IN VITRO: CO TO JEST, NA CZYM POLEGA. Tak powstaje NOWE życie

Teraz jednak KE straciła cierpliwość i zdecydowała się skierować sprawę do Trybunału. Konsekwencje tego mogą być bardzo poważne, ponieważ sędziowie mogą nałożyć na Polskę ogromną karę finansową. Przy składaniu pozwu nie zdecydowano się jednak na zastosowanie procedury przyspieszonej, dzięki czemu rząd ma jeszcze około dwóch lat na wprowadzenie niezbędnych zmian.

- Nie chodzi o to, czy jesteśmy za czy przeciw in vitro. O ile wiemy w Polsce nie ma zakazu stosowania metody in vitro. Ludzie mają dostęp do tej procedury. Ale jest europejska dyrektywa, która nakazuje dbanie o jakość i bezpieczeństwo komórek. A zatem, jeśli jest dostęp do in vitro w Polsce, trzeba wdrożyć unijne regulacje w tym zakresie - powiedział rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent, cytowany przez TVN24.pl\

ZOBACZ: Prawo i Sprawiedliwość zapowiada: Jak wygramy, nie będzie in vitro

Komisja Europejska postanowiła również pozwać Polskę za stosowanie obniżonych stawek VAT na sprzęt leczniczy i nielecznicze produkty farmaceutyczne, a także artykuły przeciwpożarowe.

Sprzęt medyczny może być co prawda objęty niższymi stawkami VAT, ale są w tej kwestii pewne obostrzenia. Jego przeznaczeniem musi być łagodzenie skutków lub leczenie niepełnosprawności i musi być użytkowany wyłącznie przez ludzi niepełnosprawnych. Urzędnicy KE uważają, że w naszym kraju przekroczono zakres ulgi i obniżony VAT stosowany jest również w przypadku urządzeń dostępnych powszechnie w szpitalach.

Ponadto w wykazie produktów i usług, wobec których można używać niższych stawek podatku nie ma sprzętu strażackiego, stąd drugi pozew dotyczący  VAT-u.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają