POLSKA W LIKWIDACJI: Zamkną 1800 szkół

2012-04-23 15:50

Na nic argumenty, protesty, prośby i błagania. Polskie szkoły będą znikać. Samorządowcy zasłaniają się rachunkami, bilansami i kosztami, ale jak pokazuje przykład Poznania, szkoły są likwidowane na dziko i na chybił trafił. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrektorzy są zrozpaczeni. - Za chwilę nie będzie niczego. Jak u Kononowicza - mówią jednym głosem i załamują ręce.

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że ze szkolnej mapy zniknie we wrześniu 1800 placówek! Liczba niestety może być nawet wyższa, bo uchwały niektórych gmin i powiatów dotrą do wojewódzkich kuratoriów oświaty z opóźnieniem.

Argumenty, że likwidacja to wynik niżu demograficznego i rosnących kosztów utrzymania, to tylko zasłona dymna. Jak pokazuje przykład Gimnazjum nr 24 w Poznaniu, likwidowane są też tanie i oblegane placówki.

Radni Platformy Obywatelskiej w Poznaniu zdecydowali bowiem o woli likwidacji jednej z najlepszych szkół w regionie, która ma świetne wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe, jedyną w Polsce klasę muzealną i stały nabór.

- Nie rozumiemy tego i nie możemy się z tym zgodzić. Uczniowie czują się w tej szkole świetnie. Nauczyciele stwarzają im znakomite warunki do nauki - mówi Joanna Augustyniak, mama Emila, który uczy się w Gimnazjum nr 24.

- Niestety, jak zdecydowali radni, od września pierwszych klas już nie będzie. Musimy odsyłać chętnych uczniów z kwitkiem - mówi Maria Zaremba, dyrektor Gimnazjum nr 24 w Poznaniu, która wciąż nie może się pogodzić z postawą rajców.

Dla poznańskich dzieci, ale i setek tysięcy innych w całej Polsce, zamykanie szkół oznacza jedno: masowe placówki, w których uczyć się będą na kilka zmian, anonimowość, gorsze wyniki w nauce, a nawet wzrost przestępczości.

- W małym gimnazjum, w którym nauczyciele znają swoich uczniów, nie ma tego typu kłopotów wychowawczych - dodaje dyrektor Zaremba.

Niestety, dopóki władze traktować będą oświatę jak biznes, a nie inwestycję, polskie szkoły skazane są na wymarcie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają