Polski Związek Działkowców, czyli PZD - CO TO JEST, jakie ma UPRAWNIENIA i PRZYWILEJE

2012-07-11 13:26

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodna z konstytucją jest Ustawa o Rodzinnych Ogródkach Działkowych, która reguluje kwestie działalności Polskiego Związku Działkowców, a w szczególności jego uprawnień i przywilejów. Sędziowie TK stwierdzili także, że władza absolutna PZD musi się skończyć. Co to jest Polski Związek Działkowców? Jakie uprawnienia i przywileje ma PZD?

Co to jest Polski Związek Działkowców? Jak powstał PZD?


Polski Związek Działkowców powstał na mocy uchwalonej 6 maja 1981 roku przez Sejm ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych. Ustawa ta przekształciła dotychczasowy ruch ogrodnictwa wraz ze wszystkimi jego strukturami w Polski Związek Działkowców i doprowadziła do odbycia Zjazdu Krajowego. Na I Zjeździe Delegatów PZD uchwalono Statut PZD, program działania na nadchodzące kadencje oraz wybór władz Polskiego Związku Działkowców.

Obecnie działalność PZD reguluje Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych uchwalona w 2005 roku. Polski Związek Działkowców zrzesza użytkowników działek z całej Polski. 

W Polsce obecnie jest prawie 5000 rodzinnych ogrodów działkowych. Zajmują one powierzchnię blisko 44 tysięcy ha. Rodzinny ogród działkowy w strukturze Polskiego Związku Działkowców jest jego podstawowym, samodzielnym i samorządnym ogniwem. W polskich ogrodach działkowych jest ok. 966 tys. zagospodarowanych działek.

Polski Związek Działkowców - PRZYWILEJE i UPRAWNIENIA

- Polski Związek Działkowcówjest ogólnopolską, samodzielną i samorządną organizacją społeczną powołaną do reprezentowania i obrony praw i interesów swych członków wynikających z użytkowania działek w rodzinnych ogrodach działkowych.

- W myśl tej ustawy właścicielami gruntów działek nie są działkowcy, ale PZD, samorządy terytorialne i Skarb Państwa. Grunty przekazywane są w dzierżawę PZD bez żadnych opłat. Związek nie płaci nic samorządom.

- PZD przydziela działki działkowcom, którzy są członkami Związku bezpłatnie i bezterminowo. Działkowcy mają jednak obowiązek płacić składki na PZD.

- To Polski Związek Działkowców decyduje czy działka zostanie odebrana lub przyznana członkowi PZD. Decyzja o likwidacji rodzinnego ogrodu działkowe też należy do Związku.

- PZD jest właścicielem wszystkich urządzeń, budowli, budynków rodzinnego ogrodu działkowego, z którego korzystają wszyscy działkowcy.

- PZD i jego członkowie zwolnieni są od podatków i opłat (administracyjnych, skarbowych), z tym że z podatku od nieruchomości i podatku rolnego.

- PZD zakłada i zagospodarowuje rodzinnego ogrody działkowe.

- Majątek PZD powstaje ze składek członkowskich, wpisowego, wpłat członków, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku PZD oraz z ofiarności publicznej.

- Na czele PZD od ponad 30 lat stoi ten sam prezes Polskiego Związku Działkowców - Eugeniusz Kondracki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki