Program modernizacji dworców kolejowych rozpoczął się w 2010 r. Odnowione i nowoczesne budynki są nie tylko funkcjonalne, lecz także zapewniają komfort podróżnym. Przestronne hale, dobrze oświetlone i klimatyzowane, mają jeszcze jedną zaletę – są przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Zniknęły bariery architektoniczne, które utrudniały swobodne poruszanie się po dworcach. Z myślą o osobach niepełnosprawnych wybudowano specjalne toalety, pochylnie oraz zainstalowano windy. Wprowadzono także specjalne oznakowania dla osób niewidomych.
Bezpieczne perełki architektury
Szczególnie wypiękniały zabytkowe dworce, np. we Wrocławiu, Gdyni czy Malborku. Po remoncie elewacji wraz z historycznymi detalami wyłoniły się prawdziwe perełki architektury, które są wspaniałymi wizytówkami miast. A przecież pierwsze wrażenie jest często najważniejsze.
Piękno to nie wszystko. Nasze dworce po modernizacji stały się bezpieczniejsze. Wszystkie są wyposażone w monitoring oraz nowoczesne systemy przeciwpożarowe i systemy informacji. Z myślą o pasażerach stworzono nowoczesne centra usługowe z restauracjami, sklepami. PKP zadbały też o matki z dziećmi. Na wielu dworcach mogą one korzystać ze specjalnych pomieszczeń, gdzie znajdują się przewijaki dla niemowląt. Wszystkie te udogodnienia podróżny znajdzie pod jednym dachem.
Pod czujnym okiem
Znacznie poprawiła się jakość obsługi podróżnych. Przede wszystkim dzięki menedżerom, którzy całościowo zarządzają dworcami. Ich zadaniem jest monitorowanie sytuacji, dbanie o profesjonalną obsługę pasażerów, ich bezpieczeństwo i czystość obiektu.
Tylko w minionym roku odnowionych zostało 12 dworców: Koło, Swarzędz,Chodzież, Kłodzko Główne, Radom, Głogów, Sieradz, Wronki, Świebodzice, Kępno, Kluczbork, Jarocin. W tym roku PKP S.A. planuje modernizację kolejnych obiektów. Podróżnych obsługuje już Nowy Dworzec Kraków Główny. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów w kraju – pierwszy zlokalizowany pod powierzchnią peronów, zapewniający podróżnym i mieszkańcom miasta wiele wysokiej jakości usług. Na podróżnych czeka tam jeszcze jedno udogodnienie – dworzec zintegrowany jest z pozostałymi środkami transportu publicznego: koleją lokalną, dalekobieżną, podziemnym tramwajem miejskim, dworcem autobusowym i autobusami miejskimi.
Materiał powstał przy współpracy