Wniosek o przedstawienie informacji na temat „działań rządu podejmowanych w celu włączenia obywateli polskich do ruchu bezwizowego ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki" został złożony przez partię Janusza Palikota - podaje portal „gazeta.pl”. Do wniosku Twojego Ruchu odniósł się wiceminister resortu spraw zagranicznych.
- Polska wciąż nie spełnia kryteriów niezbędnych do objęcia jej programem ruchu bezwizowego, stąd na razie nie ma szans na zniesienie wiz do USA - stwierdził w czwartek wiceszef MSZ Bogusław Winid. Polityk przypomniał również, że Kongres w Stanach wciąż nie uchwalił nowej ustawy ws. wiz.
Decydujące kryterium zniesienia wiz
Najważniejszym kryterium umożliwjającym znalezienie się w gronie państw objętych ruchem bezwizowym jest osiągnięcie określonego przez amerykańskie prawo procentu odrzuconych wniosków o wizę amerykańską dla obywateli danego kraju. Najprościej mówiąc: kraje, w których ambasady amerykańskie odmawiają przyznania wiz więcej niż 3 procentom wnioskujących o nie osób, nie mają szans na ruch bezwizowy.
- Niestety, dane statystyczne dotyczące Polski są wyższe niż próg ustawowy (właśnie 3-procentowy) przyjęty w ustawach Stanów Zjednoczonych - czytamy na portalu "gazeta.pl" fragment wypowiedzi Winida.
W 2008 r. USA złagodziły to kryterium - podwyższając próg ustawowy z 3 do 10 proc., co pozwoliło na objęcie ruchem bezwizowym państw takich jak Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa czy Słowacja. Jednak nawet po takiej zmianie Polsce nie udało się spełnić warunków - procent odmów wiz do USA wynosił bowiem wówczas aż 25 proc.
Zobacz też: Jak Stany nie zniosą nam wiz, Unia wprowadzi wizy dla nich?!
- Siłą rzeczy więc nie weszliśmy do programu bezwizowego - tłumaczył wiceszef MSZ.
Winid wskazał jednak na znaczną poprawę w kwestii liczby odmów wiz dla Polaków i zaznaczył, że od 2009 roku odsetek ten waha się w okolicach 10 proc. Niestet, w międzyczasie Amerykanie znów obniżyli ustawowy próg do 3 proc. a w amerykańskim kongresie dopiero trwają prace nad nową wersją ustawy, która znów by go mogła podwyższyć.
Jeśli ustawa przejdzie przez amerykański senat i Izbę Reprezentantów a odsetek odmów dla Polaków spadnie poniżej 10 proc- Polska zostanie włączona do programy bezwizowego.
Polub Se.pl na Facebooku