Kiedy ból jest silny i nie mija na drugi dzień, nie wolno unikać kontaktu z lekarzem. Najpierw jednak spróbujmy poradzić sobie sami. W jaki sposób postępować z różnymi kontuzjami?
Stłuczenie stawów i kości
Upadając, możemy stłuc sobie staw biodrowy, kość ogonową, staw barkowy. Odczuwamy silny ból utrudniający poruszanie się. Pojawia się siniak. Pierwszą pomocą jest zimny okład, zmniejszający obrzęk. Ulgę przyniesie środek przeciwbólowy. Później kompresy zmieniamy na ciepłe, przyspieszające gojenie. Podobnie działają maści z arniką lub wyciągiem z nasion kasztanowca.
Kontuzja kolana
To uraz, który przytrafia się nie tylko na nartach. Towarzyszy mu ból, który przy próbie ruchu promieniuje do uda lub podudzia. Jeśli kolano wygląda na zniekształcone, trzeszczy i puchnie, mogło dojść do uszkodzenia łękotki. Dolegliwości mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach. Należy sięgnąć po leki przeciwbólowe i zrobić zimny okład. Jednak w tym przypadku konsultacja lekarska jest konieczna i nie wolno odkładać jej na później.
Skręcenie stawu
Źle postawiona stopa - i wystarczy! Skręcenie polega na nadmiernym rozciągnięciu więzadeł, czasami nawet na ich zerwaniu. Pojawią się ból i trudność w poruszaniu się. Potem także obrzęk i zasinienie. Pomoże zimny okład, np. z lodu. Staw warto unieruchomić np. bandażem elastycznym, specjalną opaską czy ortezą. Ból uśmierzą leki, np. ibuprofen lub paracetamol.
Zwichnięcie stawu
Uraz powoduje, że kości tworzące staw zmieniają naturalne położenie. Następują obrzęk i silny ból. Z powodu wylewu wewnętrznego krwi tworzy się siniak. Absolutnie nie próbujmy nastawiać stawu samodzielnie! Trzeba go unieruchomić i szybko udać się do lekarza. Zaniedbanie tej kontuzji może się zakończyć martwicą tkanek.