Pat w sprawie pomostówek! Sejm głosami PO i PSL uchwalił wprawdzie w czwartek w nocy rządową ustawę o emeryturach pomostowych, ale Lech Kaczyński (59 l.) już wcześniej zapowiadał, że ją zawetuje. Prezydenta wspiera Lewica, więc ustawa może trafić do kosza - koalicji rządowej nie uda się bowiem odrzucić weta. Ale to nie wszystko! Jako że posłowie odrzucili za jednym zamachem propozycję prezydenta, by o rok przedłużyć stare zasady przechodzenia na emeryturę, może się spełnić najczarniejszy ze scenariuszy. Jaki? Otóż nikt od przyszłego roku nie będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę. Zgroza! Na razie strony sporu o pomostówki zostają przy swoich stanowiskach.
- Nie zgadzamy się na likwidację dotychczasowych uprawnień emeryckich. Nie powinny być likwidowane, dopóki nie znikną szkodliwe warunki pracy. Liczymy na weto prezydenta w sprawie pomostówek - mówi "SE" Janusz Śniadek (53 l.), przewodniczący Solidarności. Grzegorz Dolniak (48 l.), wiceszef klubu PO, broni rządowej ustawy. - Mam nadzieję, że prezydent jednak ostatecznie jej nie zawetuje. Liczę na to, że prezydent podejmie decyzję zgodną z interesem społecznym - zaznacza. Teraz wiele będzie zależało od głosów Lewicy. A posłowie tego klubu stawiają warunki. - Nie mamy o czym rozmawiać z PO, jeśli do pomostówek nie będą mieli prawa nauczyciele - twardo zapowiada Wojciech Olejniczak (34 l.), przewodniczący klubu Lewicy.
Przegłosowana przez Sejm ustawa, która trafi teraz do Senatu, odbiera przywileje emerytalne 700 tys. spośród 1,1 mln pracowników, którzy dziś mają prawo do wcześniejszej emerytury ze względu na pracę w trudnych warunkach. Według nowych przepisów - wcześniejsza emerytura przyznawana byłaby na podstawie kryteriów medycznych i dotyczyłaby około 250 tys. pracowników. My w "Super Expressie" czekamy na opinię naszych Czytelników, co sądzą o tej ustawie. Państwa uwagi przekażemy i premierowi, i prezydentowi.
Kto straci przywileje emerytalne - propozycje PO
- nauczyciele
- konduktorzy PKP
- kasjerki na dworcach PKP
- pracownicy NIK
- celnicy
- osoby pracujące w hałasie, np. przy maszynach w tkalniach
- osoby zatrudnione przy utrzymywaniu całodobowego ruchu, np. energetycy obsługujący bloki energetyczne
- listonosze
- dziennikarze objęci układem zbiorowym pracy